Wspólnota myśli | spotkanie filozoficzne

26.06.2023
godz. 18:00

Czy myślenie ma sens?

Spontanicznie zapewne chcielibyście potwierdzić. Bo przecież mówimy, że myślenie ma przyszłość. Radzimy innym „najpierw pomyśl, potem działaj”. Krytykujemy “to nie było dość przemyślane” albo “czemu nie pomyślał_ś wcześniej?”.
Ale z drugiej strony mówimy “trzeba działać, a nie myśleć!”. Wyrzucamy sobie ciągłe myślenie o czymś, od czego chcielibyśmy się uwolnić. Tych, których nie cenimy krytykujemy twierdząc, że nie myślą, a z drugiej strony mówimy, że z tego powodu żyje się im łatwiej.
Często pada sakramentalne “nie filozofuj!”.
No i jeszcze: “ty nie jesteś tu od myślenia”.

A kto jest od myślenia? Czy możemy na komuś przekazać to zadanie? Czy to nasza czynność osobista, czy może zbiorowy wysiłek? Czy możemy przestać myśleć? Czy to nasza odpowiedzialność? Czy to wybór, czy obowiązek? A może myślenie to luksus uprzywilejowanych? A może przekleństwo, od którego nie da się uciec? Czy to rzecz typowo ludzka? A może nie…?
O tylu pytań może rozboleć głowa, więc warto podzielić się myślami, dać im upust. Zapraszam na kolejne spotkanie Wspólnoty Myśli.

Jeżeli cenisz sobie spotkania w gronie osób otwartych odmienne punkty widzenia, szanujących się nawzajem i czerpiących przyjemność z poruszania się po rozległej krainie filozofii, to świetnie odnajdziesz się w naszym gronie. Bez akademickiego zadęcia, w swobodnej atmosferze poruszamy kwestie ważkie na tyle, że trudno udźwignąć je samemu. Dlatego robimy to wspólnie.
Wstęp wolny

Udział w naszych spotkaniach jest bezpłatny dla uczestników, ponieważ finansujemy je m.in. dzięki wsparciu, jakie otrzymujemy od osób, które wierzą w naszą misję popularyzowania filozofii. Zachęcamy Was do wsparcia naszych działań w serwisie Patronite  albo darowizną na rzecz Stowarzyszenia PROM Kultura (nr konta dostępny jest na stronie promkultura.org/stowarzyszenie , tytuł wpłaty “darowizna na cele statutowe”).

Nad sympatycznym i bezpiecznym przebiegiem naszej wyprawy do świata myśli czuwa Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, pomysłodawca i organizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw do obejrzenia których również gorąco zachęcamy.
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura przy wsparciu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku