Dorośli

Wspólnota Myśli | Roztropność – czyli o czym warto pomyśleć, zanim się zrobi (albo nie zrobi)

07.08.2023
godz. 18:00

Projekt Wspólnota Myśli” został wyłoniony w konkursie dla organizacji pozarządowych, jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach PROGRAMU EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

 

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne.

Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii.

Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości.

Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.

Zapraszamy.

W tym cyklu, który organizujemy w Bibliotece Manhattan w Gdańsku – Wrzeszczu porozmawiamy o wartościach: czym są, skąd dowiadujemy się o ich istnieniu, jak o nich opowiadamy i jak realizujemy je w życiu.

W trakcie cotygodniowych spotkań w Bibliotece Manhattan odbędziemy intelektualną podróż, w której punktami orientacyjnymi będą obecne w kulturze Gdańska pojęcia takie jak pokój, wolność, sprawiedliwość, zgoda, sława czy pobożność i inne.

Drugie spotkanie tego cyklu odbędzie się 07.08.2023 r. o godz. 18.00.

Jego temat to Roztropność – czyli o czym warto pomyśleć, zanim się zrobi (albo nie zrobi).

Roztropność zwana jest także mądrością praktyczną, ma zatem wymiar pragmatyczny i obejmuje wysiłek, jakiego trzeba dokonać, żeby światłe zasady przekuć w doraźne działania. Jest wyraźnie obecna w filozofii starożytnej, między innymi u stoików, ale i w polskiej filozofii XX znajdziemy rozważania na jej temat. Zapraszamy do wspólnej rozmowy o tym, jak i dlaczego działamy.

Będzie to ogólne wprowadzenie w tematykę cyklu i zarysowanie kierunków, które bardziej szczegółowo będziemy badać w kolejne poniedziałki w Bibliotece Manhattan.Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie wspolnotamysli.org/zglossie

tam również znajduje się więcej informacji dotyczących całości projektu

Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube, których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.

Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Bibliotece Manhattan w Gdańsku – Wrzeszczu będzie obejmował 20 spotkań rozpoczynających się w poniedziałek o godz. 18.00.

Tematy poszczególnych wydarzeń, będziemy podawać w wydarzeniu na Facebooku, na plakatach, które znajdziecie w wybranych Bibliotekach w Gdańsku oraz na stronie internetowej projektu. Jeżeli chcecie być na bieżąco z tym, co dzieje się we Wspólnocie Myśli, zapiszcie się na newsletter. Można to zrobić na stronie www.wspolnotamysli.org

Nie jest wymagane uczestnictwo we wszystkich warsztatach, każdy z nich stanowi odrębną całość. Jeżeli zatem interesuje Cię jakiś temat, albo zdecydowanie nie interesuje Cię jakiś temat – czuj się wolny w swoich decyzjach o uczestnictwie lub nie. Zapisy prowadzimy osobno na każde wydarzenie, ale jeżeli po zapisaniu okaże się, że nie możesz w nim wziąć udziału – daj nam o tym znać, gdyż zazwyczaj na liście rezerwowych oczekują osoby gotowe zająć Twoje miejsce.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Wspiera nas  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Wspierają nas także osoby prywatne, które postanowiły zostać Patronami i Matronami Wspólnoty Myśli, jeżeli uważasz, że warto rozwijać naszą inicjatywę pomóż nam w tym dokonując dobrowolnej wpłaty na stronie www.patronite.pl/wspolnotamysli