Dorośli

Wspólnota Myśli | Pietas – pobożność czy szacunek?

18.09.2023
godz. 18:00

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne.

Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii.

Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości.

Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.

Zapraszamy.

W cyklu, który organizujemy w Bibliotece Manhattan w Gdańsku – Wrzeszczu rozmawiamy o wartościach: czym są, skąd dowiadujemy się o ich istnieniu, jak o nich opowiadamy i jak realizujemy je w życiu.

W trakcie cotygodniowych spotkań w Bibliotece Manhattan odbywamy intelektualną podróż, w której punktami orientacyjnymi będą obecne w kulturze Gdańska pojęcia takie jak pokój, wolność, sprawiedliwość, zgoda, sława czy pobożność i inne.

Siódme spotkanie tego cyklu odbędzie się

18.09.2023 r. o godz. 18.00.

Jego temat to Pietas – pobożność czy szacunek?

Pietas dawni gdańszczanie rozumieli przede wszystkim jako pobożność. Tak właśnie nazwali w XVII w. jedną z ośmiu wartości wykutych w kamieniu na bramie prowadzącej do reprezentacyjnej części miasta. A czy dziś pobożność wpisuje się w nasz kanon? Pewnie nie, skoro obecnie chętniej tłumaczy się “pietas” jako szacunek albo sumienność. Dlaczego? Zastanowimy się razem na spotkaniu Wspólnoty Myśli.

Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie

wspolnotamysli.org/zglossie

tam również znajduje się więcej informacji dotyczących całości projektu

Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.

Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Bibliotece Manhattan w Gdańsku – Wrzeszczu będzie obejmował 20 spotkań rozpoczynających się w poniedziałek o godz. 18.00.

Tematy poszczególnych wydarzeń, będziemy podawać w wydarzeniu na Facebooku, na plakatach, które znajdziecie w wybranych Bibliotekach w Gdańsku oraz na stronie internetowej projektu. Jeżeli chcecie być na bieżąco z tym, co dzieje się we Wspólnocie Myśli, zapiszcie się na newsletter. Można to zrobić na stronie www.wspolnotamysli.org

Nie jest konieczne uczestnictwo we wszystkich warsztatach, każdy z nich stanowi odrębną całość. Jeżeli zatem interesuje Cię jakiś temat, albo zdecydowanie nie interesuje Cię jakiś temat – czuj się wolny w swoich decyzjach o uczestnictwie lub nie. Zapisy prowadzimy osobno na każde wydarzenie, ale jeżeli po zapisaniu okaże się, że nie możesz w nim wziąć udziału – daj nam o tym znać, gdyż zazwyczaj na liście rezerwowych oczekują osoby gotowe zająć Twoje miejsce.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Wspiera nas  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Wspierają nas także osoby prywatne, które postanowiły zostać Patronami i Matronami Wspólnoty Myśli, jeżeli uważasz, że warto rozwijać naszą inicjatywę pomóż nam w tym dokonując dobrowolnej wpłaty na stronie www.patronite.pl/wspolnotamysli