Grupy zorganizowane, Młodzież, Nauczyciele

Warsztaty do spektaklu Wspólny pokój

18.05.2025
godz. 19:00

WARSZTAT DO SPEKTAKLU WSPÓLNY POKÓJ

Kto mógłby przyjechać do zburzonego miasta i chcieć w nim zamieszkać? Jak w powojennych warunkach dzielić się przestrzenią z obcymi ludźmi? W trakcie warsztatu wygenerujemy fikcyjnych bohaterów oraz ich wojenną przeszłość. Następnie wcielimy się w wykreowane postaci i zagramy w grę „wspólny pokój”. Sprawdzimy, jakie zachowania ludzkie uaktywniają się w takiej sytuacji…

Koszt udziału: 10 zł od uczestnika, opiekunowie nie płacą. Warsztat realizowany na zamówienie grupy u pedagożki teatru, Weroniki Łucyk: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl, tel. 519 155 950

WSPÓLNY POKÓJ

Autor: Konrad Hetel Reżyseria: Radek Stępień

Prapremiera: 20 grudnia 2024 roku na Scenie Malarnia Czas trwania: 2 godziny 10 minut (z przerwą) Obsada: Justyna Bartoszewicz (Zofia), Maciej Konopiński (Boguś), Karolina Kowalska (Hanka), Krzysztof Matuszewski (Stary), Paweł Pogorzałek (Janek), Cezary Rybiński (Kalina)

Najbliższe spektakle:

16 maja, piątek, godz. 18:00, Scena Malarnia, Gdańsk
17 maja, sobota, godz. 19:00, Scena Malarnia, Gdańsk
18 maja, niedziela, godz. 19:00, Scena Malarnia, Gdańsk

Jesteśmy w Gdańsku 1945 roku. Zbliżają się pierwsze święta Bożego Narodzenia od zakończenia wojny. Centrum miasta, prawie doszczętnie zniszczone, przypomina morze ruin, ale na obrzeżach odradza się życie.

To tutaj ściągają kolejne fale życiowych rozbitków z różnych zakątków Polski, by szukać dla siebie miejsca w nowej rzeczywistości. W nadziei, że Gdańsk stanie się ich domem ze wszystkich sił starają się przetrwać trudną powojenną zimę.

Gdańskie mieszkania, opuszczone przez niedawnych niemieckich lokatorów przyjmują kolejnych repatriantów, którzy za resztki ocalonego dobytku kupują prawo do meldunku w zimnych, opustoszałych pokojach. Wspólne życie na tak małej przestrzeni musi prowadzić do nieuniknionych napięć i konfliktów. A jeden pokój może nie pomieścić ich wszystkich…

Spektakl zawiera sceny przemocy.

„Ten bardzo filmowy, pełen zaskakujących zwrotów akcji spektakl, to wigilijna opowieść z Gdańska z czasów tuż po wojnie, ozdobiona zdekonstruowanymi przez Dobrawę Czocher kolędami. W jednym pokoju ściera się tu kilka postaw wobec walki, patriotyzmu i koncepcji narodu, zobrazowanych w świetnie zagranych postaciach.”

Przemysław Gulda

Ceny biletów:

uczniowie: 40 zł wstęp opiekunów grup uczniów: bezpłatne zaproszenia (1 na 10 osób) bilet dla nauczycieli i pracowników szkół: 50 zł/szt rezerwacja biletów: bilety@tearwybrzeze.pl, 58 551 50 40, 519 155 636


ORGANIZATOR: Teatr Wybrzeże