Dzieci i opiekunowie

Wakacje z archeologią 2023 | dla rodzin

14.07.2023
godz. 10:00

Podróżować można nad morze albo w góry. Jednak nic nie przebije podróży… w czasie! Spichlerz Błękitny Baranek oferuje wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym. Motywem przewodnim tegorocznych „Wakacji z Archeologią” jest słynne znalezisko archeologiczne: Dysk z Nebry wykonany kilka tysięcy lat temu, w odległej epoce brązu.

Hasło „Wakacji z Archeologią 2023″ brzmi: „Podróże wszech czasów”.

Zajęcia muzealne składają się z dwóch części: zwiedzania i warsztatów.

Zwiedzanie wystawy „Niebiański Dysk z Nebry”

Dzieci wysłuchają opowieści o epoce brązu. Dowiedzą się, jakie zabytki archeologiczne z tego okresu zostały odkryte na terenie Pomorza Gdańskiego oraz Niemiec. Zobaczą jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych końca ubiegłego stulecia: Dysk z Nebry – zabytek wpisany na listę „Pamięć Świata” UNESCO. Na wystawie w Spichlerzu Błękitny Baranek znajduje się wierna rekonstrukcja skarbu z Nebry.

Historia odkrycia Dysku wiąże się z policyjnym pościgiem za rabusiami, którzy nielegalnie wyrwali zabytek z ziemi na wzgórzu Mittelberg we wschodnich Niemczech. W kontekście tej historii dzieci nauczą się, na czym polega ochrona dziedzictwa archeologicznego.

Dysk z Nebry ukazuje najstarsze znane na świecie konkretne przedstawienie zjawisk astronomicznych. Dzieci dowiedzą się, jak prehistoryczni ludzie obserwowali słońce, księżyc i gwiazdy. Następnie ułożą konstelacje gwiazd na magnetycznym niebie.

Warsztaty

Dzieci stworzą własne gwiazdozbiory i układy planetarne, używając magicznych zdrapek, czyli kart pokrytych specjalną czarną farbą.

Następnie zaprojektują i wykonają okrągłe przypinki – na plecak albo ubranie – inspirowane słynnym Dyskiem z Nebry. Przypinki będą profesjonalnie wykończone dzięki maszynie do button pinów.

WAKACJE Z ARCHEOLOGIĄ 2023

Miejsce: Spichlerz Błękitny Baranek – Gdańsk, ul. Chmielna 53

Termin dla klientów indywidualnych (rodziny z dziećmi):

  • 14 lipca
  • raz dziennie o godz. 10:00 (zajęcia trwają do ok. 12:00)
  • Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 58-326-23-24 (telefon czynny w godzinach pracy Spichlerza Błękitny Baranek).

Cena: 10 zł za dziecko, płatne gotówką lub kartą na miejscu. Opiekunowie wchodzą bezpłatnie. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej przez cały czas trwania zajęć.