Młodzież

W zakamarkach kościoła św. Jana. Tajemnice gotyckiej architektury, kaligrafii i łaciny | warsztaty

06.04.2024
godz. 10:30

Termin: 6, 13, 20 kwietnia i 18 maja , godz. 9.00-10.30
Wstęp: 25 zł (cały cykl) | link do biletów
Osoby zainteresowane wpisaniem na listę rezerwową proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres: dominika.krol@nck.org.pl
Dla kogo: dzieci 11-14 lat
Miejsce: NCK – Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Warsztaty mają na celu przybliżenie tego wszystkiego, co kryją wnętrza gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku. Otoczeni niezwykłymi dziełami sztuki młodzi uczestnicy będą mieli okazję poznać nie tylko architektoniczny alfabet gotycki, czyli nazwy poszczególnych części i elementów budowli sakralnej, ale również alfabet łaciński, ciekawe słowa i liczby, którymi pokryte są ściany naszych kościołów. A może kryje się w nich jakaś tajemnicza wiadomość? Będzie można to wykaligrafować prawdziwym atramentem albo odkryć, gdzie w świętojańskim wnętrzu kryją się dziwne zwierzęta.

Tematy spotkań:
1.    Architektoniczny alfabet łaciński. Co to jest hieroglifik i czy każdy może go mieć?
2.    Sztuka kaligrafii.
3.    Liczebniki rzymskie. W jaki sposób można przekazać tajemną wiadomość?
4.    „Świętojańskie safari, czyli jakie zwierzęta czają się w gotyckim wnętrzu” i inne zagadki do wspólnego rozwikłania.

Wszystkie materiały i pomoce uczestnicy otrzymają na miejscu.

Zajęcia obejmują 4 spotkania, każde po 1,5 h w kameralnej grupie (12-15 osób) prowadzone przez wykładowców akademickich i edukatorów Centrum św. Jana, którzy pragną swoją pasją i miłością do Gdańska zarazić młodych odbiorców kultury.

Partnerem warsztatów jest Instytut Studiów Klasycznych i Slawistyki – Zakład Filologii Klasycznej UG.