Dzieci i opiekunowie, Grupy zorganizowane

Sztuka się robi | pokazy finałowe

28.10.2023 - 29.10.2023
godz. 11:00

Miejski Teatr Miniatura zaprasza na pokazy finałowe spektakli, które powstały w ramach projektu Sztuka się Robi | inkubator teatralny.  Ma on na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Pierwsza edycja odbyła się w 2022 roku.

Szczegółowy program pokazów SZTUKA SIĘ ROBI

28 października (sobota)
11.00–12.00 Ale ogień! | Agnieszka Batóg, Krzysztof Bętkowski, Tomasz Krasicki, Joanna Róg
12.30–13.30 Fuj! | Karolina Maciejszek, Malina Prześluga, Bartłomiej Orłowski
14.00–15.00 Literówka | Jakub Drzastwa, Agata Kędzia, Magda Wolnicka, Monika Kiwak
15.00–16.00 podsumowanie

29 października (niedziela)
12.00 A ciało mówi | reż. Aneta Jankowska
Koncepcja spektaklu była rozwijana podczas projektu rezydencji artystycznych Sztuka się robi | inkubator teatralny 2022.

Wstęp na podstawie wejściówek do odbioru w kasie teatru w dniu wydarzenia.

Opisy projektów kolektywów:

Ale ogień!
Ogień jest ekstra! Pomógł rozwinąć się cywilizacji, ruszył przemysł, dał światło w nocy i ciepło w zimie. Ogień to energia, blask i ekspansja. Każdy chciałby taki być! A może nie? „Ale ogień!” to spotkanie z małym Ogniem, który ma więcej energii niż jest w stanie pomieścić. Wszędzie go pełno, zapala się do każdego pomysłu i wydaje się nigdy nie męczyć. Ale czy tyle ognia jest mile widziane w świecie? Jak pozostać sobą, nie paląc przy tym bliższej i dalszej okolicy?

Fuj!
Co jest fuj? Fuj mogą być np. kupa, siki, śmierdy, pierdy, charki, smarki, gluty. A może fasolka szparagowa, zdarte kolano i mycie uszu mydłem? „Fuj!” to spektaklo-koncert realizowany przez tymczasowy kolektyw OHYDA i współtworzony przez najmłodszych. Teksty i kompozycje będące efektem spotkania twórców z dziećmi są podstawą tego niegrzecznego, punkowego koncertu, pozwalającego na wyrażenie emocji i twórczą, niczym nieskrępowaną ekspresję.

Literówka
Dzięcięcej mowie towarzyszy spontaniczność językowa, która już na chodniku pachnie kredą i lingwistyczną rewolucją. Słowa porządkują wiedzę, ale przekręcone uwalniają ogromną twórczą moc i rozwijają wyobraźnię. W końcu są zbiorami oddzielnych znaków – liter – a litery to jedne z pierwszych abstrakcyjnych obrazów, z którymi styka się dziecko. Twórcy traktują je jako materiał wizualny, ale też choreograficzny. „Literówka” zaprasza dzieci do wspólnego „ruchowego bazgrolenia” – radosnych wygibasów, uruchamiania wyobraźni i nawiązywania bliskiej relacji z własnym ciałem.

A ciało mówi
reżyseria, scenografia i kostiumy: Aneta Jankowska
współpraca dramaturgiczna: Paulina Giwer-Kowalewska
muzyka: Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz
reżyseria świateł: Paulina Góral
obsada: Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Aniela Kokosza/Paulina Giwer-Kowalewska, Kamil Marek Kowalski, Krystian Wieczyński
Czy ciało mówi? A jeśli tak, to co z tego rozumiemy? Spektakl dla przedszkolaków, który poprzez ruch buduje pozytywny obraz własnego ciała i ciał wokół. Koncepcja spektaklu była rozwijana podczas pierwszej edycji rezydencji artystycznych Sztuka się robi | inkubator teatralny w 2022 roku.

O PROJEKCIE
Sztuka się Robi | inkubator teatralny to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Pierwsza edycja odbyła się w 2022 roku.
Pierwszym etapem projektu jest anonimowy konkurs na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat. W tym roku jury konkursu wybrało 3 kolektywy, które zostały zaproszone do twórczej pracy podczas tygodniowych rezydencji. W trakcie rezydencji artyści będą czerpali inspiracje nie tylko od siebie nawzajem, ale także od swoich małych widzów, prowadząc warsztaty i działania dla dzieci z gdańskich przedszkoli – Przedszkola nr 7 „Muchomorek”, Przedszkola nr 31 „Słoneczko” i Przedszkola nr 81. W pracach kolektywów wezmą też udział aktorki i aktorzy Teatru Miniatura Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Kamil Marek Kowalski i Krystian Wieczyński. 28 października w godz. 11.00–16.00 będzie można zobaczyć efekty ich pracy.
Drugą edycję Sztuka się Robi zdecydowaliśmy się poświęcić ponownie teatrowi dla przedszkolaków, żeby pogłębić refleksję nad tym tematem i podkreślić jego znaczenie. Nie jest wcale łatwo zrobić dobre przedstawienie dla tej grupy wiekowej tak, aby utrzymać ich uwagę, zapewnić angażujące artystyczne doświadczenie, a jednocześnie podsunąć ciekawy rozwojowo materiał. Jesteśmy bardzo ciekawi, co zaproponują kolektywy w tym roku – opowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.
Tegoroczni artyści biorący udział w rezydencjach to osoby z dużym dorobkiem i aktywne w teatrze na różnych polach. W skład kolektywu Ohyda, który razem z dziećmi będzie badać, co jest fuj, i na tej podstawie przygotuje niegrzeczny punkowy koncert, wchodzi nagradzana reżyserka Karolina Maciejaszek (w Miniaturze zrealizowała „Tonję z Glimmerdalen”), dramatopisarka Malina Prześluga i muzyk Bartłomiej Orłowski. Projekt zatytułowany „Literówka” poświęcony wizualnemu i choreograficznemu potencjałowi liter zaproponował kolektyw, do którego należą doświadczeni pedagodzy teatru, zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki, w tym choreografią, scenografią i performansem: Agata Kędzia, Jakub Drzastwa, Monika Kiwak i Monika Wolnica. Trzeci kolektyw to wszechstronni twórcy i twórczynie działający w organizacjach pozarządowych i mający na swoim koncie wiele projektów teatralnych i parateatralnych, w szczególności zainteresowani pedagogiką cyrku, grywalizacją i muzyką: Agnieszka Batóg, Krzysztof Bętkowski, Piotr Myszczyszyn, Joanna Róg. Bohaterem ich koncepcji jest mały Ogień, który ma więcej energii niż jest w stanie pomieścić. Wszędzie go pełno, zapala się do każdego pomysłu i wydaje się nigdy nie męczyć. Ale czy tyle ognia jest mile widziane w świecie? Jak pozostać sobą, nie paląc przy tym bliższej i dalszej okolicy?
Pokazom szkiców teatralnych będą towarzyszyły rodzinne działania edukacyjne. Prowadzić całe wydarzenie oraz moderować dyskusje będzie Justyna Czarnota, pedagożka teatru, znawczyni teatru dla dzieci i młodzieży. Wejście na wszystkie pokazy jest bezpłatne na podstawie wejściówek do odbioru w Teatrze Miniatura w dniu wydarzenia.