Szlakiem szwedzkich miejsc w Gdańsku | Spacer i spotkanie
Spacer – godz. 16:30 przed wejściem głównym do Bazyliki Mariackiej
Spotkanie – godz. 18:00 Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
Szwedzkie ciekawostki w Gdańsku do odkrycia na spacerze i spotkaniu.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Łygasiem – autorem książki „Gdańsk. Szwedzkie karty historii”. Wydarzenie poprzedzi prowadzony przez autora spacer śladami szwedzkich miejsc w Gdańsku. Zachęcamy do udziału w obu wydarzeniach, ale można dołączyć tylko na wybrane.
Spacer:
11.05.2023, zbiórka: godz. 16:30 przed wejściem głównym do Bazyliki Mariackiej
Spotkanie z Wojciechem Łygasiem:
11.05.2023, godz. 18.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35 w Gdańsku
Prowadzenie spotkania: Magdalena Pramfelt.
Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Co wspólnego mają Gdańsk i szwedzkie Visby? Wojciech Łygaś w swojej książce „Gdańsk. Szwedzkie karty historii” skupił się na faktach mało znanych, rzadko wcześniej opisywanych. Dzięki temu powstał zarys kulturalnych i politycznych relacji Gdańska ze Szwecją do połowy XVIII wieku, dla których tłem są tak ważne w historii wydarzenia jak reformacja, wojny północne, konflikty polsko-szwedzkie, czy dzieje Hanzy.
Spacer i spotkanie ze znawcą szwedzkich kart historii w Gdańsku to doskonała okazją do przybliżenia historii relacji politycznych i kulturalnych między Gdańskiem a Szwecją.
Wojciech Łygaś – absolwent skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, wieloletni wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego w Gdańsku. Twórca pierwszej w strony internetowej w j. szwedzkim poświęconej związkom Gdańska i Pomorza ze Szwecją. Autor licznych artykułów poświęconych Skandynawii, tłumacz literatury szwedzkiej (przetłumaczył na j. polski książki m.in. takich autorów jak Peter Englund, Leif GW Persson i wielu innych). Autor dwóch książek opisujących związki Gdańska ze Szwecją: „Szwedzkie opowieści” (wyd. FINNA, 2005) i „Gdańsk. Szwedzkie karty historii” (wyd. Marpress, 2020). Od 20 lat pracuje jako pilot i przewodnik szwedzkich grup odwiedzających Polskę.
Magdalena Pramfelt – Honorowa Konsul Generalna Szwecji w Gdańsku mianowana przez Króla Karola XVI Gustawa Bernadotte, prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej ,współinicjatorka filologii szwedzkiej o profilu biznesowym w Akademii Ateneum Gdańsku. Skandynawistka, dziennikarka, menedżerka. W latach 1986-2006 dziennikarka Szwedzkiego Radia i Szwedzkiej Telewizji w Sztokholmie – autorka reportaży, wywiadów, cykli publicystycznych oraz filmów dokumentalnych nt. polsko-szwedzkich relacji w historii i o wybitnych Polakach w Szwecji, scenariuszy audycji telewizyjnych a także artykułów nt. prezydencji Szwecji w UE i polsko-szwedzkiej współpracy gospodarczej w polskiej prasie i mediach społecznych. Organizatorka cyklicznych spotkań dla środowiska biznesowego nt. Szwecji oraz kulturalnych dla środowiska akademickiego.
Wydarzenie organizowane w ramach projektu Kolory Bałtyku.
Patronat: Honorowy Konsulat Generalny Szwecji w Gdańsku