Dorośli, Młodzież

Szlakiem szwedzkich miejsc w Gdańsku | Spacer i spotkanie

11.05.2023
godz. 16:30

Spacer – godz. 16:30 przed wejściem głównym do Bazyliki Mariackiej
Spotkanie – godz. 18:00 Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Szwedzkie ciekawostki w Gdańsku do odkrycia na spacerze i spotkaniu. 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Łygasiem – autorem książki „Gdańsk. Szwedzkie karty historii”. Wydarzenie poprzedzi prowadzony przez autora spacer śladami szwedzkich miejsc w Gdańsku. Zachęcamy do udziału w obu wydarzeniach, ale można dołączyć tylko na wybrane. 

Spacer: 

11.05.2023, zbiórka: godz. 16:30 przed wejściem głównym do Bazyliki Mariackiej

Spotkanie z Wojciechem Łygasiem:

11.05.2023, godz. 18.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35 w Gdańsku

Prowadzenie spotkania: Magdalena Pramfelt.

Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Co wspólnego mają Gdańsk i szwedzkie Visby? Wojciech Łygaś w swojej książce „Gdańsk. Szwedzkie karty historii” skupił się na faktach mało znanych, rzadko wcześniej opisywanych. Dzięki temu powstał zarys kulturalnych i politycznych relacji Gdańska ze Szwecją do połowy XVIII wieku, dla których tłem są tak ważne w historii wydarzenia jak reformacja, wojny północne, konflikty polsko-szwedzkie, czy dzieje Hanzy. 

Spacer i spotkanie ze znawcą szwedzkich kart historii w Gdańsku to doskonała okazją do przybliżenia historii relacji politycznych i kulturalnych między Gdańskiem a Szwecją.

Wojciech Łygaś – absolwent skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, wieloletni wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego w Gdańsku. Twórca pierwszej w strony internetowej w j. szwedzkim poświęconej związkom Gdańska i Pomorza ze Szwecją. Autor licznych artykułów poświęconych Skandynawii, tłumacz literatury szwedzkiej (przetłumaczył na j. polski książki m.in. takich autorów jak Peter Englund, Leif GW Persson i wielu innych). Autor dwóch książek opisujących związki Gdańska ze Szwecją: „Szwedzkie opowieści” (wyd. FINNA, 2005) i „Gdańsk. Szwedzkie karty historii” (wyd. Marpress, 2020). Od 20 lat pracuje jako pilot i przewodnik szwedzkich grup odwiedzających Polskę.

Magdalena Pramfelt – Honorowa Konsul Generalna Szwecji w Gdańsku mianowana przez Króla Karola XVI Gustawa Bernadotte, prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej ,współinicjatorka filologii szwedzkiej o profilu biznesowym w Akademii Ateneum Gdańsku. Skandynawistka, dziennikarka, menedżerka. W latach 1986-2006 dziennikarka Szwedzkiego Radia i Szwedzkiej Telewizji w Sztokholmie – autorka reportaży, wywiadów, cykli publicystycznych oraz filmów dokumentalnych nt. polsko-szwedzkich relacji w historii i o wybitnych Polakach w Szwecji, scenariuszy audycji telewizyjnych a także artykułów nt. prezydencji Szwecji w UE i polsko-szwedzkiej współpracy gospodarczej w polskiej prasie i mediach społecznych. Organizatorka cyklicznych spotkań dla środowiska biznesowego nt. Szwecji oraz kulturalnych dla środowiska akademickiego.

Wydarzenie organizowane w ramach projektu Kolory Bałtyku.

Patronat: Honorowy Konsulat Generalny Szwecji w Gdańsku

Partnerzy: Akademia Ateneum w Gdańsku; Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza; Wydawnictwo Marpress