Młodzież, Nauczyciele

SUPERNOVA LIVE – spektakl dla szkół ponadpodstawowych oraz warsztat kryminalno-teatralny

09.10.2023
godz. 13:00

SUPERNOVA LIVE – spektakl dla szkół ponadpodstawowych oraz warsztat kryminalno-teatralny

Czarna komedia w rytmie rap, zainspirowana kryminalną legendą Nowej Huty. W roli MC Osiedle Anna Rau.

Akcja sztuki dzieje się w latach 40. i 50. XX wieku. W ogniu społeczno-politycznych przemian rodzi się nowe miasto. U stóp pomnika Lenina, w bezpośredniej bliskości ukaranego tym sąsiedztwem grodu Kraka, miasto-wytwór socjalistycznej chorej wyobraźni staje się matecznikiem szeregu mniejszego i większego kalibru rzezimieszków. W tej rzeczywistości swoje śledztwo prowadzi milicjant Twardowski. Z kombinacji

ówczesnych kronik filmowych, komunikatów prasowych, rysunków i piosenek wyrasta absurdalno-kiczowaty świat kryminalnej Nowej Huty. Czerwone miasto ufundowane na fałszywym założeniu politycznym szczęśliwie również za sprawą bezlitośnie demaskującego ten fałsz rapu okazuje się być eksperymentem społecznym o krótkim terminie ważności.(.) już Supernova nie mruga tak mocno (.) blasku nie ma, finito, koniec z epoką sentymentu, całą na bogato. Kiedyś gwiazda tu znowu zawita, inna może, lepsza, mruczy, wypatrujcie jej kiedy będzie świtać, nad ranem, gdy wszyscy spać będą, przykryci przez nocy atrament, wzejdzie nad kleksy nocne, ponad chmur firanę, i da znów upust swym popędom, pędząc wściekle, w ognia zimnego szale, gazów i płynów nawale.

Opowieść o powstawaniu Nowej Huty i nowego społeczeństwa to opowieść o nas tu i teraz. To opowieść o formowaniu się tożsamości Polski osiedlowej. Nabiera ona dodatkowej siły dzięki miejscu realizacji Teatr w Blokowisku otoczony jest wieżowcami, wysokimi blokami. Supernova Live to krytyczna opowieść o źródłach ideologicznych społeczeństwa socjalistycznego, ale też afirmatywny zachwyt nad tym jak zmieniły się polskie blokowiska wzorem Nowej Huty stając się przyjaznymi, samowystarczalnymi organizmami.

Warsztat teatralno-kryminalny prowadzony przez reżysera spektaklu, Tomasza Kaczorowskiego, ma na celu poszerzenie kompetencji odbiorczych widzów, pobudzenie wyobraźni i kontekstu spektaklu. Uczestnicy warsztatów po spektaklu będą mieli okazję samodzielnie stworzyć własną intrygę kryminalną przy wykorzystaniu scenografii i rekwizytów z przedstawienia.

Wstęp 20 zł
grupy zorganizowane proszone są o kontakt tomasz.kaczorowski@gak.gda.pl 

ORGANIZATOR: Plama GAK