Dzieci i opiekunowie, Grupy zorganizowane, Nauczyciele

Stacjonarne lekcje muzealne dla klas I-III SP | Dwór Artusa

22.05.2023 - 26.05.2023
godz. 10:15

Lekcje muzealne są poświęcone wybitnym gdańskim zabytkom oraz historii i dziedzictwu naszego miasta. Dział Edukacji stara się pokazać, jaką wartość niesie ze sobą wspólna tożsamość miejsca i ludzi. Dlatego szczególny nacisk kładzie na kontakt z zabytkiem i namacalnymi świadkami historii.

„Powiedz mi – a zapomnę. Pokaż – a zapamiętam. Pozwól zrobić – a zrozumiem.” Zgodnie z tą Konfucjuszowską zasadą zajęcia dla uczniów klas I-III przygotowujemy uwzględniając rozmaite dziecięce aktywności. To lekcje warte wypieków na twarzy!

Dwór Artusa, Długi Targ 43/44

Dwór Artusa – mała historia zabytku

Lekcja wprowadzająca do dziejów tego wyjątkowego gdańskiego zabytku, tak silnie związanego z naszym miastem. Czym jest Dwór Artusa? Skąd wzięła się jego nazwa? Co się tu działo, zanim powstało muzeum? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

Panienka z okienka

Hedwiga, czyli Panienka z okienka to fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki, stworzona przez  Jadwigę Łuszczewską (Deotymę). Akcja powieści toczy się w Gdańsku w XVII wieku. Opowiada dzieje miłości marynarza królewskiej floty wojennej oraz pięknej dziewczyny uratowanej z tureckiej niewoli i wychowanej przez gdańskiego rzemieślnika. Mamy dla Was niespodziankę. Oto historyczny pokoik naszej bohaterki znajduje się w Nowym Domu Ławy, gdzie zapraszamy dzieci, by opowiedzieć im o życiu w dawnym Gdańsku. To inspirujące spotkanie ma na celu pokazać, jak inne były obyczaje i mody a także etykieta rządząca życiem młodych ludzi w XVII wieku w Gdańsku. Poznamy stroje, codzienne narzędzia i zabawki oraz sposoby na spędzanie wolnego czasu.

W świecie morskich rozbójników

Czy byli dobrzy i źli morscy rozbójnicy? Co Gdańsk zawdzięcza korsarzom? W czasie zajęć porozmawiamy o gdańskich i polskich tradycjach morskich, znaczeniu nadmorskiego położenia Gdańska dla samego miasta i Polski. Poznamy historię słynnych kaprów oraz sposoby walki na morzu. Wszystkie ręce na pokład!

zapisy i kontakt:

Dział Edukacji, +48 503 437 825, +48 789 449 683, +48 789 449 685, +48 512 418 745

Muzeum Gdańska w swojej ofercie posiada zajęcia dedykowane osobom z niepełnosprawnościami.

Spotkania odbywają się przez pięć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku. Godzinę spotkania ustalamy indywidualnie, w przedziale czasowym 10.15-14.00.

Płatności i czas trwania: https://muzeumgdansk.pl/edukacja/cennik-oplat-za-uslugi-edukacyjne/

Rezerwacji zajęć prosimy dokonywać telefonicznie pod numerem wskazanym przy każdym temacie zajęć.

Prosimy, by w zajęciach brała udział tylko jedna klasa – wspólna i zgodna praca uczestników jest dla nas bardzo ważna.

Prosimy także o punktualne rozpoczynanie zajęć oraz niezwłoczną informację telefoniczną lub mailową w przypadku rezygnacji. Ze względów organizacyjnych zastrzegamy, że grupa spóźniona bez uprzedzenia ponad 15 minut może nie zostać przyjęta.