Dzieci i opiekunowie, Grupy zorganizowane, Młodzież, Nauczyciele

„Spotkania z wystawą” dla grup szkolnych

20.06.2023
godz. 11:45

Wtorkowe „Spotkania z wystawą” dla grup szkolnych, czyli ćwiczenia dla wyobraźni, poszukiwanie inspiracji i tworzenie pamiątki z wystawy.

Bilety: 40,00 zł/ grupa, do kupienia na www.nck.interticket.pl

Prowadzenie: Monika Konca – monika.konca@nck.org.pl

Czas trwania: 45 min.

 Zapraszamy na wystawę ilustracji: „Lisi urok lisi duch”

Biorą w niej udział artyści z Estonii, Łotwy, Litwy, a także Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Austrii , Słowenii, Izraela, Finlandii, Turcji.

Lis jest obecny we wszystkich kulturach świata, ale szczególnie znaczące jest jego miejsce w tradycji i sztuce Wschodu. Istnieją setki opowieści poświęconych temu zwierzęciu, w których jawi się ono czasami jako bohater pozytywny: wierny, gotowy ze wszystkich sił bronić swoich bliskich, a czasami jako stworzenie dwulicowe i tchórzliwe. Wierzono, że potrafi przybierać różne kształty, z których ulubionym jest postać pięknej dziewczyny.

O lisich wcieleniach możemy przeczytać m.in. w książce „Mnisi-czarnoksiężnicy, czyli niesamowite historie o dziwnych ludziach” chińskiego pisarza Pu Songlinga. To właśnie ona zainspirowała estońską artystkę i kuratorkę Viive Noor do przygotowania niniejszej wystawy.

O swoim pomyśle Viive mówi: „Nasza wystawa stara się odzwierciedlić, jak to duchowe stworzenie [lis] jest postrzegane przez osoby spoza orientalnej przestrzeni kultury, jak wyobraża je sobie człowiek z Zachodu. Może Chińczycy i Japończycy spojrzą na te prace z uśmiechem, ale mamy nadzieję, że będzie to pozytywny uśmiech”.

prowadzenie: Monika Konca