Dorośli, Dzieci i opiekunowie, Grupy zorganizowane, Młodzież

Spacery architektoniczne po Wrzeszczu

07.07.2024
godz. 10:00
Spacery architektoniczne po Wrzeszczu to wakacyjny cykl wędrówek przez wybrane kwartały jednej z najciekawszych dzielnic Gdańska.

Zapraszamy na czwarty sezon!

Podczas spacerów przybliżymy najciekawsze miejsca Wrzeszcza i ich historię. Wskażemy najbardziej wartościowe obiekty architektoniczne oraz zapoznamy z losami słynnych wrzeszczanek i wrzeszczan. Chcemy, aby nasze spacery pomogły zrozumieć jak historia dzielnicy wpłynęła na przestrzeń, w której żyjemy.
Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki, pasjonatów i pasjonatki historii Wrzeszcza, osoby chcące aktywnie i ciekawie spędzić czas w bliskiej odległości od domu, a także turystów i turystki poszukujących w Gdańsku alternatywnych wycieczek.
Organizatorem spacerów jest 𝗙𝘂𝗻𝗱𝗮𝗰𝗷𝗮 𝗣𝗮𝗹𝗺𝗮.
𝗦𝘁𝗮𝗿𝘁 𝘀𝗽𝗮𝗰𝗲𝗿𝗼́𝘄: godz. 10.00
𝗕𝗜𝗟𝗘𝗧𝗬:
Normalne: 25 zł
Zniżkowe dla uczniów/studentów i generacji 60+: 19 zł*
𝗞𝗨𝗣 𝗕𝗜𝗟𝗘𝗧: https://fpalma.pl/kategoria-produktu/bilety/
Dzięki przychodom ze sprzedaży biletów pokrywamy honorarium przewodniczki/ka oraz koszty organizacji wydarzenia. Pozostały dochód przeznaczamy na cele statutowe.
𝗦𝗣𝗔𝗖𝗘𝗥𝗬:
🟢 𝟴 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮: 𝗪𝗶𝗹𝗹𝗲 𝗚𝗼́𝗿𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮 [𝗝𝗮𝘀́𝗸𝗼𝘄𝗮 𝗗𝗼𝗹𝗶𝗻𝗮] *
Zapraszamy na spacer po malowniczej Jaśkowej Dolinie i willach górnego Wrzeszcza z przełomu XIX i XX wieku. Podczas wycieczki przyjrzymy się najciekawszym i najpiękniejszym obiektom tego kwartału. Poznamy losy mieszkanek i mieszkańców willi oraz architektów odpowiedzialnych za projekt. To podróż przez różnorodne style architektoniczne oraz niezliczoną ilość wyjątkowych detali. Serdecznie zapraszamy miłośników i miłośniczki architektury!
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: fontanna przed CH Manhattan na rogu ul. Grunwaldzkiej i Jaśkowa Dolina, godz. 10.00
🟢 𝟵 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮: 𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗮 𝗗𝗼𝗹𝗶𝗻𝗮 *
Królewska dolina to niezwykły obszar Wrzeszcza, który z jednej strony łączy w sobie neogotycką zabudowę (dawny zakład dla Niewidomych), z drugiej monumentalny obiekt publiczny dawnego Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego. Gościł tu Jan III Sobieski, a pomiędzy tymi zabudowaniami mieści się niezwykły kompleks parkowy: położony na uboczu, czasem niedostrzeżony – jeden z najstarszych parków najstarszych i najlepiej zachowanych historycznych parków w Gdańsku znajduje się w Królewskiej Dolinie. Zapraszamy szlakiem po zakamarkach tego niezwykłego miejsca.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przed klubem studenckim Mechaniczna Pomarańcza, ul. Do Studzienki 61, godz. 10.00
🟢 𝟭𝟱 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮: 𝗣𝗮𝗿𝗸 𝗝𝗮𝘀́𝗸𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗗𝗼𝗹𝗶𝗻𝘆 *
Gdzie był pierwszy publiczny park w Europie? Jak nazywały się jego wzgórza? Ile osób mieścił Teatr Leśny? Zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach. Park Jaśkowej Doliny to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska. Zapraszamy na spacer szlakiem Teatru Leśnego, Festynowej Łąki, Gaju Śpiewaków, dawnego cmentarza żydowskiego, Podleśnej Polany, Królewskiego Wzgórza, Gaju Gutenberga i jeszcze kilku zakamarków.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przy sklepie Żabka w dawnym Kinie Bajka, ul. Jaśkowa Dolina 14, godz. 10.00
🟢 𝟭𝟲 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮: 𝗦́𝘄𝗶𝗮̨𝘁𝘆𝗻𝗶𝗲 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮 *
Historię Wrzeszcza można by napisać w myśl szlaku funkcjonujących i nieistniejących już od dawna świątyni w tym miejscu. Zapraszamy na wyprawę ich szlakiem – ich genezy, przeznaczenia, architektury i niezwykłych historii, które składały się na dzieje różnych obszarów Wrzeszcza. Szeroka siatka dzielnicy pozwala spojrzeć na jej losy przez nowy pryzmat gromadzących się wokół świątyń społeczności, odbywających się tu wydarzeń, które wpłyneły na losy tego miejsca
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przy dawnym Dom zarządcy Cmentarza na przeciw Opery Bałtyckiej, al. Zwycięstwa 29, godz. 10.00
🟢 𝟲 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮: 𝗣𝗮𝗿𝗸 𝗝𝗮𝘀́𝗸𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗗𝗼𝗹𝗶𝗻𝘆 𝗶 𝗷𝗲𝗴𝗼 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗿𝗼𝗱𝗮 “
Park Jaśkowej Doliny jaki jest, każdy widzi, ale my spojrzymy na to miejsce z perspektywy jego przyrody. Pokażemy bioróżnorodność Parku – czyli jakie rośliny i zwierzęta w nim spotkamy i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę. Spojrzymy w korony drzew (dość wiekowych w niektórych miejscach) i przypomnimy sobie/dowiemy się co to za gatunki, popatrzymy też pod nogi, aby zobaczyć te organizmy, które często giną pod naszymi nogami lub kryją się w runie leśnym. Opowiemy też o kulturowo- tradycyjno-leczniczo-zabobonnych znaczenie tych roślin dla ludzi, którzy do tego parku przychodzili od XIX wieku.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: Teatr Leśny, Jaśkowa Dolina 45, godz. 10.00
🟢 𝟳 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮: 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇 𝗵𝗮𝗻𝗱𝗹𝗼𝘄𝗼-𝗿𝗼𝘇𝗿𝘆𝘄𝗸𝗼𝘄𝘆 ^
Po II Wojnie Światowej to Wrzeszcz miał być nowym centrum miasta. Do lat 90 ulica Grunwaldzka stała się najbardziej reprezentacyjną ulicą w Gdańsku – to tu przychodziło się na zakupy do Sezamu, Powszechnego Domu Towarowego, Puchatka czy Pewexu. Tu spędzano popołudnia w kawiarniach takich jak Akwarium, Cristal, Kawiarnia Morska, klubie Ster, Maleńka, Pod Kominkiem. Zapraszamy na spacer szlakiem tych nieistniejących już miejsc, kryjących się za nimi ludzi, historii i dawnych wspomnień Wrzeszcza.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przed budynkiem dawnej restauracji Cristal, al. Grunwaldzka 105, godz. 10.00
🟢 𝟭𝟯 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮: 𝗠𝗶𝗮𝘀𝘁𝗼 𝗢𝗴𝗿𝗼́𝗱 𝘄𝗲 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝘂 [𝗞𝗼𝗹𝗼𝗻𝗶𝗮 𝗔𝗯𝗯𝗲𝗴𝗮] #
Nieopodal Politechniki Gdańskiej w latach 1896-1897 powstała pierwsza kolonia robotnicza. Teren ten funkcjonuje jako historyczny dowód socjalistycznej myśli urbanistycznej, a zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków. Do dziś zachowuje swój unikalny i wyjątkowy w skali dzielnicy klimat. Zapraszamy na spacer po tym jednym z niewielu założeń w Gdańsku, gdzie z bliska możemy przyjrzeć się idei miasta ogrodu.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: główne wejście na Politechnikę Gdańską, ul. Narutowicza, 11, godz. 10.00
🟢 𝟭𝟰 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮: 𝗖𝗼 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗸𝗿𝘆𝗷𝗲 𝗻𝗮 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 𝗴𝗼́𝗿𝘇𝗲? ^
Niewielu wie jak Wrzeszcz wygląda z góry, niewielu ma pojęcie co znajduje się na jego wzgórzach. Zapraszamy na spacer po najwyższych wzniesieniach dzielnicy – odkryjemy jego zakamarki, niezwykłe budowle i kryjące się za nimi tajemnice. Pójdziemy nad Zbiornik Wody Stary Sobieski – miejsce z wyjątkową historią i widokiem na miasto. Popatrzymy na dzielnicę z góry i zobaczymy jakie tajemnice za sobą kryje
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: główne wejście na Politechnikę Gdańską, ul. Narutowicza, 11, godz. 10.00
🟢 𝟭𝟳 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮: 𝗣𝗮𝗿𝗸 𝗝𝗮𝘀́𝗸𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗗𝗼𝗹𝗶𝗻𝘆 𝗱𝗹𝗮 𝗱𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶 ^
Czy Gaj Śpiewaków istniał naprawdę? Skąd wziął się Teatr Leśny? Czy to prawda że w Parku Jaśkowej Doliny jest Ślimak? Czy to właśnie tu kiedyś były najlepsze tory saneczkowe? Zapraszamy na spacer po zielonych płucach Wrzeszcza dla najmłodszych. Odkryjemy niezwykłe zakamarki, tajemnice i historie tego miejsca, pokażemy zielone kryjówki, niezwykłe ścieżki i miejsca, w których na chwilę będzie można poczuć się jak w bajce.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przed siedzibą Fundacji Palma, ul. Jaśkowa Dolina 4, godz. 10.00
🟢 𝟭𝟴 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮: 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗼𝘀𝗮𝗱𝘆: 𝗡𝗼𝘄𝗲 𝗦𝘇𝗸𝗼𝘁𝘆 #
Nowe Szkody to osada rzemieślnicza powstała w drugiej połowie XVI wieku przy potoku Strzyży wokół młyna, który był jej centralnym punktem. Niezwykły obszar położony na skraju Wrzeszcza. Choć obecnie to przede wszystkim osiedle mieszkaniowe, kryje się za nim historia młynu, dóbr szlacheckich pod Cysterską jurysdykcją. Skąd wzięło się i jak funkcjonowało to miejsce, które przez bardzo długo zachowało odmienny, wiejski charakter?
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przed budynkiem dawnego szpitala, ul. Kliniczna 1, godz. 10.00
🟢 𝟮𝟰 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮: 𝗪𝗶𝗹𝗹𝗲 𝗚𝗼́𝗿𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮 [𝗝𝗮𝘀́𝗸𝗼𝘄𝗮 𝗗𝗼𝗹𝗶𝗻𝗮] #
Zapraszamy na spacer po malowniczej Jaśkowej Dolinie i willach górnego Wrzeszcza z przełomu XIX i XX wieku. Podczas wycieczki przyjrzymy się najciekawszym i najpiękniejszym obiektom tego kwartału. Poznamy losy mieszkanek i mieszkańców willi oraz architektów odpowiedzialnych za projekty. To podróż przez różnorodne style architektoniczne oraz niezliczoną ilość wyjątkowych detali. Serdecznie zapraszamy nie tylko miłośników i miłośniczki architektury!
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: fontanna przed CH Manhattan na rogu ul. Grunwaldzkiej i Jaśkowa Dolina, godz. 10.00
🟢 𝟮𝟱 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮: 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇 𝗺𝗮𝗸𝗮𝗯𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆 #
Zapraszamy na trasę po dzielnicy, która może mrozić krew w żyłach. Pójdziemy szlakiem od tajemniczego Parku im. Romualda Traugutta, przez wyjątkową Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja. Poznamy historię Góry Szubienicznej i skrywanych przez nią sekretów. Wreszcie pośród drzew poznamy bogatą historię powstałego przed stu laty cmentarza urnowego, który od kilku lat jest Parkiem Nostalgicznym. A to jeszcze nie wszystko..
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: Lapidarium w Parku Akademickim (obok Politechniki Gdańskiej, wejście od ulicy Narutowicza), godz. 10.00
🟢 𝟮𝟭 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮: 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗼𝘀𝗮𝗱𝘆: 𝗞𝘂𝘇́𝗻𝗶𝗰𝘇𝗸𝗶 #
Położone tuż obok wrzeszczańskiego dworca zabudowanie parkowe kryje za sobą bogatą historię. Mieści się na bardzo małym obszarze, kiedyś było o wiele większe i odbywały się tu cykliczne wydarzenia. Powstał dworek, który stoi do dziś przy ulicy Wajdeloty, park zachwycał swoją roślinnością i założeniami, a wkrótce obok niego stanął ogromny Browar, który przez wiele lat produkował ogromne ilości piwa. Jeszcze po wojnie zapach chmielu można było poczuć w pobliskim stawie. I chociaż dziś większości tych miejsc nie ma, zostały po nich ślady, którymi pójdziemy na naszym spacerze.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przed głównym wejściem do Parku Kuźniczki, ul. Kilińskiego 1, godz. 10.00
🟢 𝟮𝟮 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮: 𝗞𝘄𝗮𝗿𝘁𝗮ł 𝗨𝗽𝗵𝗮𝗴𝗲𝗻𝗮 #
Gdzie we Wrzeszczu było najwięcej konsulatów? Skąd wzięła się nazwa Majolika? Gdzie bywał cesarz Wilhelm II Hohenzollern? Tuż obok ulicy Grunwaldzkiej znajduje się malownicza ulica Uphagena, która na przestrzeni setek lat zachowała wiele niezwykłych obiektów i tajemnic, które często niedostrzegalne, kryją za sobą niezwykłe historie. Zapraszamy na spacer szlakiem Parku Uphagena, zakamarków Willi Patschkego, tamtejszych willi, siedzib obecnych i dawnych konsulatów, budynku Akademickiego Związku Sportowego z początku XX wieku oraz malowniczego budynku wielorodzinnego przy ulicy Uphagena.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przed wejściem do Szkoły Okrętowe i Techniczne CONRADINUM, ul. piramowicza 1, godz. 10.00
𝟮𝟴 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮: 𝗪𝗼𝗸𝗼́ł 𝗵𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗶 𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗛𝘂𝘇𝗮𝗿𝗼́𝘄 [𝗚𝗮𝗿𝗻𝗶𝘇𝗼𝗻] *
Przez lata wojskowy teren niedostępny dla mieszkańców dziś nowoczesne osiedle mieszkaniowe – jakie historie skrywa wrzeszczański Garnizon? Położony wzdłuż potoku Strzyży kwartał historycznie jest związany z formacjami wojskowymi. Na przełomie XIX i XX wieku powstały tu koszary dla pruskich pułków kawalerii, zwanej potocznie “Czarnymi Huzarami”. Tuż obok, stacjonowały wojska taborowe. Dziś śladem po ich obecności są wyjątkowe budynki takie jak Kasyno Oficerskie na rogu ulic Słowackiego i Grunwaldzkiej, klub i sala koncertowa Stary Maneż czy willa dowódcy Czarnych Huzarów przy ul. Małachowskiego. Po II Wojnie Światowej teren zajęło Wojsko Polskie, m.in. Łużycka Dywizja Desnatowa czyli legendarne “Niebieskie berety”. Zapraszamy na spacer szlakiem architektury, historii i wojaków!”
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: budynek przy ul. Obywatelskiej 2A, róg Al. Żołnierzy Wyklętych (dawne przedszkole), godz. 10.00
𝟮𝟵 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮: 𝗪𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇 𝘀𝘇𝗹𝗮𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗭̇𝘆𝗱𝗼́𝘄 *
Zapraszamy „spotkanie” z żydowskimi mieszkańcami Wrzeszcza, których obecność na terenie tej dzielnicy Gdańska została niemal zapomniana. Dobrze znana jest synagoga, ale czas poznać miejsca, kamienice, instytucje, które zyskają nowe oblicze poprzez powiązanie ich z konkretnymi życiorysami. To zaproszenie do świata przedsiębiorców, prawników, architektów, ale także zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy tworzyli tożsamość Wrzeszcza.
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁𝘂: przed klubem studenckim Mechaniczna Pomarańcza, ul. Do Studzienki 61, godz. 10.00
Prowadzenie spacerów:
𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗦́𝗹𝘂𝗯𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶 # – historyk, przewodnik, twórca strony Gedanarium, autor książek o gdańszczankach “Czarownice, mieszczki, pokutnice” oraz “Proszarki, celebrytki i święte”
𝗞𝗮𝗹𝗶𝗻𝗮 𝗞𝗿𝗮𝘀𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 * – archeolożka, adiunktka w Muzeum Narodowym w Gdańsku, entuzjastka historii Gdańska i mini wypraw, ukończyła kurs przewodnicki PTTK po Trójmieście.
𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗥𝗮𝗳𝘁𝗼𝗽𝘂𝗹𝗼𝘀 ^ – kiedyś związana z Muzeum II Wojny Światowej, Narodowym Muzeum Morskim i Instytutem Kultury Miejskiej, obecnie przewodniczka, autorka książki “Sekrety Wrzeszcza i Oliwy”.
𝗠𝗮𝘁𝗲𝘂𝘀𝘇 𝗕𝗮𝗿𝘁𝗼𝘀𝘇𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶 “ – Od 2012 r. specjalista od dobrej zabawy, szlify i umiejętności zdobywa na imprezach Tajemniczego Lasu. Od 2018 specjalista ds. edukacji ekologicznej w Hevelianum.
𝗦𝘁𝗮𝗿𝘁 𝘀𝗽𝗮𝗰𝗲𝗿𝗼́𝘄: godz. 10.00
𝗕𝗜𝗟𝗘𝗧𝗬:
Normalne: 25 zł
Zniżkowe dla uczniów/studentów i generacji 60+: 19 zł*
𝗞𝗨𝗣 𝗕𝗜𝗟𝗘𝗧: https://fpalma.pl/kategoria-produktu/bilety/
𝗦𝗸𝗼𝗻𝘁𝗮𝗸𝘁𝘂𝗷 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘇 𝗻𝗮𝗺𝗶:
info@fpalma.pl
732 956 930

ORGANIZATOR: Fundacja Palma