Dorośli

Wspólnota Myśli | Odwaga – wielka sprawa czy stawianie czoła codzienności?

09.10.2023
godz. 18:00

Projekt Wspólnota Myśli” został wyłoniony w konkursie dla organizacji pozarządowych, jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach PROGRAMU EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne.

Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii.

Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości.

Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.

Zapraszamy.

W cyklu, który organizujemy w Bibliotece Manhattan w Gdańsku – Wrzeszczu rozmawiamy o wartościach: czym są, skąd dowiadujemy się o ich istnieniu, jak o nich opowiadamy i jak realizujemy je w życiu.

W trakcie cotygodniowych spotkań w Bibliotece Manhattan odbywamy intelektualną podróż, w której punktami orientacyjnymi będą obecne w kulturze Gdańska pojęcia takie jak pokój, wolność, sprawiedliwość, zgoda, sława czy pobożność i inne.

Dziesiąte spotkanie tego cyklu odbędzie się 09.10.2023 r. o godz. 18.00.

Jego temat to

Odwaga – wielka sprawa czy stawianie czoła codzienności?

Odwaga kojarzy się nam z wyczynami wielkiego kalibru. Najlepiej prezentuje się w kinie akcji. Czym jednak jest odwaga w naszym doświadczeniu? Czy to coś wspaniałego co przychodzi spontanicznie? Czy to efekt długotrwałego treningu i jest tylko chwilą w większym procesie? Może odwaga nie wymaga fajerwerków i niezwykłych okoliczności i w ciszy szarej codzienności jest jej o wiele więcej niż na różnych polach bitewnych? Porozmawiajmy.

wspolnotamysli.org/zglossie tam również znajduje się więcej informacji dotyczących całości projektu

Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.

Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Bibliotece Manhattan w Gdańsku – Wrzeszczu będzie obejmował 20 spotkań rozpoczynających się w poniedziałek o godz. 18.00.

Tematy poszczególnych wydarzeń, będziemy podawać w wydarzeniu na Facebooku, na plakatach, które znajdziecie w wybranych Bibliotekach w Gdańsku oraz na stronie internetowej projektu. Jeżeli chcecie być na bieżąco z tym, co dzieje się we Wspólnocie Myśli, zapiszcie się na newsletter. Można to zrobić na stronie www.wspolnotamysli.org

Nie jest konieczne uczestnictwo we wszystkich warsztatach, każdy z nich stanowi odrębną całość. Jeżeli zatem interesuje Cię jakiś temat, albo zdecydowanie nie interesuje Cię jakiś temat – czuj się wolny w swoich decyzjach o uczestnictwie lub nie. Zapisy prowadzimy osobno na każde wydarzenie, ale jeżeli po zapisaniu okaże się, że nie możesz w nim wziąć udziału – daj nam o tym znać, gdyż zazwyczaj na liście rezerwowych oczekują osoby gotowe zająć Twoje miejsce.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Wspiera nas  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Wspierają nas także osoby prywatne, które postanowiły zostać Patronami i Matronami Wspólnoty Myśli, jeżeli uważasz, że warto rozwijać naszą inicjatywę pomóż nam w tym dokonując dobrowolnej wpłaty na stronie www.patronite.pl/wspolnotamysli