Dorośli

„NETSKO sztuki” | warsztaty artystyczne dla dorosłych

01.10.2023
godz. 12:00

Muzeum Gdańska zaprasza na warsztaty, które będą połączeniem nauki warsztatu i technik artystycznych ze zmysłowym doświadczaniem sztuki. Poprowadzi je Vasyl Netsko, malarz i rzeźbiarz oraz mistrz spotów sylwetkowych. Zajęcia są przeznaczone dla osób dorosłych. Spotkania będą się odbywały w grupach w soboty i niedziele od października 2023 r. Udział jest płatny.

„Kiedy maluję, zostawiam swoje ciało za drzwiami, tak jak muzułmanie zdejmują buty przed wejściem do meczetu” – mawiać miał Pablo Picasso.

Natomiast Leonardo da Vinci kreował postawę wnoszącą zupełnie odmienne podejście do aktu tworzenia. Zapamiętany jako wszechstronny geniusz, który wiedziony wnikliwością, łamał tabu ówczesnego świata, by badać ludzkie ciało i poznawać jego tajemnice, a zdobytą w ten sposób wiedzę stosować później w swoim malarstwie.

Sztuka zawieszona jest pomiędzy DUCHEM a CIAŁEM. Na styku tych dwóch – w ich harmonii, konflikcie, czy nieporozumieniu – powstaje przekaz. Wypracowany warsztat również leży w pamięci naszej cielesności. A poprzez osadzone w niej zmysły możliwy jest odbiór dzieła sztuki.

Wspólnie z prowadzącym warsztaty, uznanym malarzem, rzeźbiarzem oraz mistrzem sportów sylwetkowych, Vasylem Netsko, postaramy się połączyć sensualne doświadczenie sztuki z nauką warsztatu i technik artystycznych.

Kiedy: od 1 października 2023 r.; soboty godzina 16.00-18.30 i niedziele godzina 12:00-14:30. Zarówno grupa sobotnia, jak i niedzielna spotykają się co dwa tygodnie, tj. w październiku grupa niedzielna 1,15 i 29 października, sobotnia 7 i 21 października.

Dla kogo: osoby pełnoletnie

Gdzie: Sala Edukacyjna w Ratuszu Głównego Miasta

Cena: Opłata miesięczna od uczestnika 80 złotych (niezależnie od ilości spotkań w miesiącu). Wkrótce będzie można zakupić bilety online i w kasach oddziałów.

Vasyl Netsko to artysta z Ukrainy, urodzony w 1977 roku w Białej Górze, pod Lwowem. Darczyńca Muzeum Gdańska. Jest mistrzem sztuki ludowej, ukończył Tarnopolską Wyższą Szkołę Zawodową Technologii i Projektowania z dyplomem (rzeźba w drewnie). Mieszka w Gdańsku, zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą, płaskorzeźbą na ścianie. Brał udział w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach na terytorium Ukrainy i Polski. W 2014 roku był laureatem 18 Międzynarodowego Salonu Jesiennego „Wysoki zamek” w Pałacu Sztuki we Lwowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka” w Straszynie.