Dzieci i opiekunowie

Mamo, Tato a kto to Joanna Schopenhauer?

07.10.2023
godz. 12:00

Zapraszamy do rodzinnej zabawy z książką, historią Gdańska i rękodziełem w Gdańskiej Księgarni Naukowej.

W trzy soboty o godzinie 12.00 odbędą się warsztaty dla Rodziców i Dzieci, w trakcie których wspólnie bawiąc się będziecie mogli poznać od innej niż zwykle strony postaci z historii Gdańska.

Wysłuchacie opowieści o życiu i wyczynach naszych bohaterów oraz wspierani przez prowadzącego razem wykonacie artefakt, dzięki któremu już nigdy nie zapomnicie, czym wsławił(a) się patron(ka) spotkania.
Nie tylko Dzieci, ale i Rodzice będą mogli zasmakować, jak przyjemnie jest uczyć się bawiąc i spędzając wspólnie czas w sympatycznej atmosferze i pięknym otoczeniu książek.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, których można dokonać dzwoniąc pod nr 58 301 41 22 lub pisząc na adres gdanskaksiegarnia@gmail.com
Warsztaty przeznaczone są dla Dzieci w wieku 6 – 10 lat wraz z opiekunem.
Gdańska Księgarnia Naukowa mieści się przy ul. Łagiewniki 56 (róg Aksamitnej).

Drugie spotkanie odbędzie się w sobotę 7 października o godz. 12.00.
Opowiemy wtedy o Joannie Schopenhauer
Dowiecie się, że jej dokonania i sława były o wiele większe niż można by się spodziewać po matce znanego filozofa. W trakcie warsztatu nawiązując do jej gdańskiej przeszłości własnoręcznie wykonamy pamiętniki, w których uczestnicy później będą mogli robić własne zapiski czy rysunki.

Trzecie spotkanie odbędzie się w sobotę 21 października o godz. 12.00.
Poznacie wtedy gdańskiego kapra Pawła Beneke, dzięki niemu mamy w Gdańsku niesamowity skarb. Usłyszycie nie tylko o tym, ale również o innych wyczynach tego człowieka, który budził postrach na morzach północy.
W trakcie warsztatu wykonamy element ikonicznego wizerunku pirata – drewnianą nogę, którą będziecie mogli zabrać ze sobą i wykorzystać do przebrania się w trakcie nadchodzących zabaw z okazji Halloween, Andrzejek czy późniejszego karnawału.

Warsztaty poprowadzi Paweł Paniec – animator kultury, który od 2014 roku prowadzi cykle spotkań dla dzieci pod hasłem “Tato, a kto to?”, są to warsztaty dla Rodziców i Dzieci przekazujące wiedzę historyczną, umiejętności plastyczno – manualne, a także poszerzające kompetencje Rodziców dotyczące form spędzania czasu z Dzieckiem. Współtworzył Klub Rodzica Pokład, jest certyfikowanym liderem klubów rodzica, posiada kwalifikacje z zakresu bajkoterapii.
Zajmuje się również filozofowaniem z dziećmi. Jest autorem innowacji edukacyjnej “Dzieciaki – Myślaki” umożliwiającej rozpoczęcie filozofowania już w przedszkolu.

Filozofuje również z dorosłymi prowadząc spotkania “Wspólnoty Myśli” – otwartej społeczności osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale niekoniecznie myślą to samo ( wspolnotamysli.org ).
Prowadził projekty filozoficzne dla Seniorów “Myśl Dojrzała”, “Mapa Myśli”.
Autor wykładów online poświęconych polskim filozofom “Myślimy po polsku – czyli jak?”, “Demokracja dla wszystkich i dla Każdego”, a także filozoficznym aspektom historii Gdańska “Gdańsk i jego wartości”. Są one dostępne na kanale YouTube Stowarzyszenia PROM Kultura (https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw)
Będąc stypendystą Miasta Gdańska w dziedzinie kultury zrealizował projekty opowiadające o lokalnej historii w kontekście myśli filozoficznej “Całe złoto Johanna Speimanna”, “Aluzje Gdańskie – bajki filozoficzne dla dużych i małych”, a aktualnie pracuje nad stworzeniem serii spacerów filozoficznych po Gdańsku ukazujących intelektualny potencjał zaklęty w murach naszego miasta.

Gdańska Księgarnia Naukowa Małgorzata Grynder jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”