Dorośli

Kultura ludowa Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub | Wernisaż wystawy czasowej

04.03.2023
godz. 16:00

Tematem przewodnim wystawy będzie próba odnalezienia zmian, jakie zaszły w zurbanizowaniu Wybrzeża. Przedstawimy Państwu elementy życia codziennego oraz sztukę ludową Żuław, Mierzei Wiślanej i Kaszub. Na przestrzeni wieków, kolejne pokolenia tworzyły na tym terenie unikalny tygiel kulturowy, religijny, materialny i niematerialny oraz wytworzyły wyjątkowy styl, który był cechą charakterystyczną terenów delty Wisły.

Wernisaż wystawy uatrakcyjni wykład Anny Korpowskiej-Głowackiej, autorki licznych książek – która przedstawi legendy gdańska z historycznego punktu widzenia. Dodatkowo, spotkanie zostanie wzbogacone pokazem krótkometrażowego filmu „Legendy Żuławskie” powstałym z inspiracji książką „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla” autorstwa Anny Korpowskiej-Głowackiej.

W programie także:

• Legendy jako niematerialne dziedzictwo kulturowe”. Wykład.

Gość specjalny wydarzenia: Anna Korpowska-Głowacka –autorka licznych książek: „Czarownice z Pomorza i Kujaw”, „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla”, „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw”, „Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego”, „Panny wodne. O jeziornicach, morianach i wodnicach z Pomorza” itd. W swoim wykładzie „Legendy jako niematerialne dziedzictwo kulturowe” postara się nam przybliżyć znaczenia legend i podań oraz opowie o legendach z historycznego punktu widzenia.

• „Legendy Żuławskie” reż. Nikodem Maszota, Justyna Michalkiewicz-Waloszek, Mateusz Waloszek. Pokaz krótkometrażowego filmu powstałego z inspiracji książką „Legendy z Żuław i Dolnego Powiśla” autorstwa Anny Korpowskiej-Głowackiej

Ekspozycja wystawy: 4.03 – 10.05.2023

Link do wydarzenia na Fb znajdziecie tutaj.