Dorośli

Filozofia religii – co zrobić z tym, co się wymyka poznaniu?

28.09.2023
godz. 17:30

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne.

Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii.

Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości.

Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.

 

Zapraszamy na nowy cykl spotkań warsztatowych, które będą odbywały się w każdy czwartek w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 i będą wprowadzeniem w podstawowe dziedziny filozoficzne a jednocześnie próbą odniesienia zagadnień teoretycznych do aktualnej praktyki życiowej uczestników.

28 września 2023 r. o godz. 17.30 w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku tematem naszego spotkania będzie Filozofia religii

Wiele mówi się o tym, że społeczeństwo w którym żyjemy gwałtownie się sekularyzuje. Czy oznacza to odejście od określonej wiary? Czy może wyczerpanie pewnych form religijnych? Takie pytania otwierają przed nami złożoność kwestii, którymi zajmuje się filozofia religii. Jest to również wstęp do refleksji nad tym, na ile namysł treścią i formami kultów jest istotny dla postrzegania ludzkiej kondycji w świecie. Zapraszamy do rozmowy.

Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie

wspolnotamysli.org/zapisy tam również znajduje się więcej informacji dotyczących całości projektu

Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.

Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Filii Naukowej WiMBP przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 w Gdańsku będzie obejmował 17 spotkań odbywających się co czwartek o godz. 17.30.

Tematy kolejnych warsztatów to:

 1. Filozofia i myślenie filozoficzne – czyli czemu kiedy szukamy odpowiedzi, znajdujemy coraz więcej pytań?
 2. Metafizyka – dlaczego i jak istniejemy?
 3. Epistemologia – dlaczego, jak i po co poznajemy?
 4. Antropologia – człowiek, czyli kto?
 5. Etyka – czy i jak robić dobrze?
 6. Estetyka – jak to jest, że się podoba (lub nie)?
 7. Aksjologia – dlaczego coś cenimy?
 8. Filozofia nauki – czym jest profesjonalne badanie świata?
 9. Filozofia społeczna – czemu jednak razem a nie osobno?
 10. Filozofia polityki – jaka władza jest nam do szczęścia potrzebna?
 11. Filozofia religii – co zrobić z tym, co się wymyka poznaniu?
 12. Filozofia przyrody – matka natura czy wyrodna macocha?

Tematy pięciu ostatnich spotkań zostaną ustalone w konsultacji z uczestnikami dwunastu poprzednich i będą odpowiedzią na potrzeby grupy.

Nie jest konieczne uczestnictwo we wszystkich warsztatach, każdy z nich stanowi odrębną całość. Jeżeli zatem interesuje Cię jakiś temat, albo zdecydowanie nie interesuje Cię jakiś temat – czuj się wolny w swoich decyzjach o uczestnictwie lub nie. Zapisy prowadzimy osobno na każde wydarzenie, ale jeżeli po zapisaniu okaże się, że nie możesz w nim wziąć udziału – daj nam o tym znać, gdyż zazwyczaj na liście rezerwowych oczekują osoby gotowe zająć Twoje miejsce.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Wspiera nas  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Wspierają nas także osoby prywatne, które postanowiły zostać Patronami i Matronami Wspólnoty Myśli, jeżeli uważasz, że warto rozwijać naszą inicjatywę pomóż nam w tym dokonując dobrowolnej wpłaty na stronie www.patronite.pl/wspolnotamysli


ORGANIZATOR: Filia Naukowa | WiMBP w Gdańsku + inni