Filozofia polityki – jaka władza jest nam do szczęścia potrzebna?
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk
Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne.
Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii.
Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości.
Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.
Zapraszamy na nowy cykl spotkań warsztatowych, które będą odbywały się w każdy czwartek w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 i będą wprowadzeniem w podstawowe dziedziny filozoficzne a jednocześnie próbą odniesienia zagadnień teoretycznych do aktualnej praktyki życiowej uczestników.
21 września 2023 r. o godz. 17.30 w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku tematem naszego spotkania będzie Filozofia polityki
Polityka jest w naszej kulturze obszarem wielkiego rozczarowania i zarazem ogromnych zaniedbań. Odsuwamy się od niej widząc rozdźwięk między szczytną teorią a marną realizacją. Trudno rozmawiać o niej w oderwaniu od aktualnej sytuacji i związanych z nią emocji. Mimo to w trakcie naszego spotkania spróbujemy złapać dystans przyglądając się poglądom filozofów na istotę działalności publicznej i poszukać płaszczyzny dla dobrej rozmowy o polityce.
Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie
tam również znajduje się więcej informacji dotyczących całości projektu
Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.
Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Filii Naukowej WiMBP przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 w Gdańsku będzie obejmował 17 spotkań odbywających się co czwartek o godz. 17:30.
Tematy kolejnych warsztatów to:
- Filozofia i myślenie filozoficzne – czyli czemu kiedy szukamy odpowiedzi, znajdujemy coraz więcej pytań?
- Metafizyka – dlaczego i jak istniejemy?
- Epistemologia – dlaczego, jak i po co poznajemy?
- Antropologia – człowiek, czyli kto?
- Etyka – czy i jak robić dobrze?
- Estetyka – jak to jest, że się podoba (lub nie)?
- Aksjologia – dlaczego coś cenimy?
- Filozofia nauki – czym jest profesjonalne badanie świata?
- Filozofia społeczna – czemu jednak razem a nie osobno?
- Filozofia polityki – jaka władza jest nam do szczęścia potrzebna?
- Filozofia religii – co zrobić z tym, co się wymyka poznaniu?
Tematy sześciu ostatnich spotkań zostaną ustalone w konsultacji z uczestnikami jedenastu poprzednich i będą odpowiedzią na potrzeby grupy.
Nie jest konieczne uczestnictwo we wszystkich warsztatach, każdy z nich stanowi odrębną całość. Jeżeli zatem interesuje Cię jakiś temat, albo zdecydowanie nie interesuje Cię jakiś temat – czuj się wolny w swoich decyzjach o uczestnictwie lub nie. Zapisy prowadzimy osobno na każde wydarzenie, ale jeżeli po zapisaniu okaże się, że nie możesz w nim wziąć udziału – daj nam o tym znać, gdyż zazwyczaj na liście rezerwowych oczekują osoby gotowe zająć Twoje miejsce.
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk
Wspiera nas Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
Wspierają nas także osoby prywatne, które postanowiły zostać Patronami i Matronami Wspólnoty Myśli, jeżeli uważasz, że warto rozwijać naszą inicjatywę pomóż nam w tym dokonując dobrowolnej wpłaty na stronie www.patronite.pl/wspolnotamysli