Dorośli

Filozofia Nauki – czym jest profesjonalne badanie świata?

07.09.2023
godz. 17:30

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie PROM Kultura.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią dzielić się myślami, ale nie są jednomyślne.

Różnorodność poglądów, postaw, wieku, płci i doświadczeń jest bogactwem, z którego czerpiemy w trakcie naszych wędrówek po krainie filozofii.

Filozofia nie jest dla nas zbiorem wiedzy zamkniętej w zakurzonych księgach, ale żywą umiejętnością odnajdywania się w zmieniającej się rzeczywistości.

Do Wspólnoty Myśli można dołączyć w każdej chwili, w każdej chwili można również ją opuścić. Spotykamy się, bo chcemy, bo czerpiemy z tego korzyści, bo możemy się czymś podzielić.

Zapraszamy na nowy cykl spotkań warsztatowych, które będą odbywały się w każdy czwartek w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 i będą wprowadzeniem w podstawowe dziedziny filozoficzne a jednocześnie próbą odniesienia zagadnień teoretycznych do aktualnej praktyki życiowej uczestników.

7 września 2023 r. o godz. 17.30 w Filii Naukowej WiMBP w Gdańsku tematem naszego spotkania będzie Filozofia nauki

Dawno, dawno temu filozofia i nauka były tym samym, jednak w historycznym postępie naszej kultury zaczęto rozróżniać te dwa pojęcia. Skąd wziął się ten podział? Co oznacza dla każdej z dziedzin? Czy nauka zastąpiła filozofię? A czy filozofia może być naukowa? To tylko niektóre z dylematów, którym spróbujemy się przyjrzeć.

Zapraszamy

Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie

wspolnotamysli.org/zapisy, tam również znajduje się więcej informacji dotyczących całości projektu

Nad całością wydarzenia i nad bezpiecznym przebiegiem wspólnej wyprawy do świata myśli czuwa pomysłodawca i organizator Wspólnoty Myśli Paweł Paniec filozof, animator kultury, edukator, autor i realizator wielu inicjatyw popularyzujących wiedzę z zakresu filozofii i lokalnej historii, w tym cyklów autorskich warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także wykładów online dostępnych w serwisie YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UChcJwdYoEAGsXvlaUgARhrw których możecie wysłuchać jako próbek naszej działalności, jeżeli mielibyście wątpliwości, czy zajęcia będą Was satysfakcjonować.

Cykl spotkań Wspólnoty Myśli w Filii Naukowej WiMBP przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 w Gdańsku będzie obejmował 17 spotkań odbywających się co czwartek o godz. 17.30.

Tematy kolejnych warsztatów to:

 1. Filozofia i myślenie filozoficzne – czyli czemu kiedy szukamy odpowiedzi, znajdujemy coraz więcej pytań?
 2. Metafizyka – dlaczego i jak istniejemy?
 3. Epistemologia – dlaczego, jak i po co poznajemy?
 4. Antropologia – człowiek, czyli kto?
 5. Etyka – czy i jak robić dobrze?
 6. Estetyka – jak to jest, że się podoba (lub nie)?
 7. Aksjologia – dlaczego coś cenimy?
 8. Filozofia nauki – czym jest profesjonalne badanie świata?
 9. Filozofia społeczna – czemu razem jest inaczej niż osobno?
 10. Filozofia polityki – jaka władza jest nam do szczęścia potrzebna?
 11. Filozofia religii – co zrobić z tym, co się wymyka poznaniu?

Tematy sześciu ostatnich spotkań zostaną ustalone w konsultacji z uczestnikami jedenastu poprzednich i będą odpowiedzią na potrzeby grupy.

Nie jest konieczne uczestnictwo we wszystkich warsztatach, każdy z nich stanowi odrębną całość. Jeżeli zatem interesuje Cię jakiś temat, albo zdecydowanie nie interesuje Cię jakiś temat – czuj się wolny w swoich decyzjach o uczestnictwie lub nie. Zapisy prowadzimy osobno na każde wydarzenie, ale jeżeli po zapisaniu okaże się, że nie możesz w nim wziąć udziału – daj nam o tym znać, gdyż zazwyczaj na liście rezerwowych oczekują osoby gotowe zająć Twoje miejsce.

Wspiera nas  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Wspierają nas także osoby prywatne, które postanowiły zostać Patronami i Matronami Wspólnoty Myśli, jeżeli uważasz, że warto rozwijać naszą inicjatywę pomóż nam w tym dokonując dobrowolnej wpłaty na stronie www.patronite.pl/wspolnotamysli


ORGANIZATOR: Filia Naukowa | WiMBP w Gdańsku + inni