Młodzież

Ferie z Otwartym IKMem | Cyjanotypia

16.01.2023 - 17.01.2023
godz. 10:00

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na warsztaty w ramach programu Otwarty IKM.

BLUE PRINTS. Cyjanotypia – warsztaty fotograficzne dla młodzieży 

16-17.01, Instytut Kultury Miejskiej, 10.00 – 14.00

Zapisy: od 2 stycznia 2023 adres e-mail: magdalenaubysz@gmail-com

Maksymalna ilość uczestników: 10 osób, zapewniamy niezbędne materiały

Cyjanotypia jest jedną z pierwszych technik fotograficznych zaliczanych do technik szlachetnych. Została wynaleziona w 1842 roku przez sir Johna Herschela. Pierwszą książkę całkowicie wydaną tą techniką wydała w 1843 roku Anna Atkins, która na światłoczułym papierze układała liście i kwiaty. W latach 90-tych XX wieku cyjanotypia używana była przez inżynierów i architektów do wykonywania kopii rysunków technicznych.

Cechą charakterystyczną tej techniki jest otrzymanie odbitek o charakterystycznym niebieskim zabarwieniu tzw. błękit pruski. Sama technika jest chemicznie prosta, łatwa i bezpieczna. Obraz powstaje poprzez stykowe naświetlenie podłoża (np. papier akwarelowy, tkanina) wcześniej pokrytego światłoczułym roztworem, na którym umieszczony jest przedmiot (np. liście, kwiaty, negatyw), które następnie wystawia się na działanie światła słonecznego lub inne źródło promieniowania UV.

Podczas warsztatów uczestniczy nabędą teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat cyjanotypii a także samodzielnie przejdą przez cały proces wykonania odbitki tą metodą. Każdy z uczestników wykona własną odbitkę, którą zabierze do domu.

Warsztaty poprowadzą: Magdalena Ubysz i Joanna Sztybor