Dorośli, Dzieci i opiekunowie, Młodzież

Dzień kaszubski w Oddziale Etnografii MNG

23.06.2024
godz. 11:00

W niedzielę 23 czerwca 2024, Oddział Etnografii Muzeum Narodowego Narodowego w Gdańsku zaprasza na Dzień Kaszubski!

To kolejne wydarzenie specjalne podczas „Letniego Jarmarku Etnograficznego” w ogrodzie Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Wstęp wolny!

Podczas Dnia Kaszubskiego:
w godz. 11:00-16:00 warsztaty otwarte, bez zapisów
– „Kaszubskie malarstwo na szkle”, które poprowadzi twórczyni ludowa Alicja Serkowska.
Podczas warsztatów poznamy i zastosujemy tradycyjną technikę wykonywania tego rodzaju obrazów. Do naszych prac wykorzystamy szablony z tradycyjnymi przedstawieniami, barwnie i malarsko wypełnimy przestrzeń kompozycji, zaprojektujemy własne motywy. Poznamy także kaszubską tradycję malowania obrazów na szkle oraz funkcje (m.in. dekoracyjną i religijną) jaką pełniły te przedstawienia we wnętrzach dawnych izb. Efekty swojej pracy – kaszubskie obrazy na szkle – uczestnicy będą mogli zabrać do domu.
– „Bibułkowe kwiaty”, które poprowadzi twórczyni ludowa Regina Białk – kontynuatorka zdobniczych tradycji rękodzielniczych.
Podczas warsztatów powstaną piękne rękodzieła takie same, jak te niegdyś zdobiące tradycyjne wnętrza. Kwiaty z bibułki (nie z plastiku!) ubogacały święta rodzinne i doroczne, stosowane były do wicia wianków, palm wielkanocnych, wieńców dożynkowych, a współcześnie wspaniale dekorują każdą przestrzeń. Efekty swojej pracy – barwne bibułkowe kwiaty – uczestnicy będą mogli zabrać do domu.
o godz. 12:00 koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk”, który zaprezentuje się w kaszubskich strojach z repertuarem pieśni regionalnych.
Zespół Pieśni i Tańca „ Gdańsk” z krótkimi przerwami istnieje już od 1972 roku. Działa przy Gdańskim Archipelagu Kultury w budynku Stacja Orunia na ul. Dworcowa. Zespół składa się z miłośników polskiej tradycji ludowej opartej na śpiewie i tańcu. Posiada chór i zespół tancerzy. Długie tradycje pozwoliły na wypracowanie stylu i charakteru naszych programów. Prezentujemy głównie pieśni i tańce polskie oparte na rodzimym folklorze.W swoim repertuarze posiadamy również tańce i pieśni z innych regionów Polski. Obecnie zespół prowadzony jest przez panią Kamilę Kmiecik-Nejman i Panią Barbarę Radomską.
Zapraszamy także na kiermasz rękodzielniczy, podczas którego prezentacja oryginalnych haftów zastosowanych w wyrobach tradycyjnych oraz współczesnych inspirowanych dawnym wzornictwem, pokazy rzeźby i tradycyjnego rękodzieła ludowego, wyrobów ceramicznych i bursztynowych, a także ubiorów i akcesoriów odzieżowych z naturalnych surowców, możliwość skosztowania tradycyjnych potraw.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: „Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku”.