Dzieci i opiekunowie

Dizajn przez Jot – wieszak na ubrania

25.11.2023
godz. 11:00

GAK Dom Sztuki zaprasza na drugie spotkanie z „Dizajn przez Jot” dla dzieci. Podczas warsztatów edukacyjnych stworzymy wieszak na ubrania!

Wstęp wolny.

TRUTU TUTU, PĘCZEK DRUTU! WIESZAK NA UBRANIA. Prosty i genialny przedmiot powszechnego użytku zaprojektowany, by ułatwić wieszanie ubrań i uchronić je przed zgnieceniem. Drewniane, pikowane, ale druciane – te najpopularniejsze – to nic innego jak kawałek drutu.

Historia wieszaka – bo o nim przecież mowa – rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo w listopadzie 1903 roku. Jego wynalazca, Albert J. Parkhouse, był zatrudniony w firmie zajmującej się produkcją abażurów i innych elementów z drutu. Kiedy pewnego dnia przyszedł do firmy i nie miał gdzie powiesić swojego płaszcza ( wszystkie kołki były już zajęte ) wziął do rąk materiał, którego wszędzie miał pod dostatkiem, wygiął go i powykręcał na kształt ludzkich ramion. Na tak otrzymanej konstrukcji zawiesił swój płaszcz i wrócił się do obowiązków. „Potrzeba matką wynalazków”, ale co było dalej? Opowiemy sobie o tym podczas teoretycznej części warsztatów DIZAJN przez J, gdyż jak na zwyczajne kawałki drutu, wieszaki na ubrania mają niezwykłą historię pełną zaskakujących zwrotów akcji. Jednocześnie są genialnym przykładem sztuki użytkowej, która jest motywem przewodnim naszego spotkania. Będzie więc o dizajnie i o różnicy pomiędzy wynalazcą a projektantem. O patencie i czymś takim jak prawa autorskie.

Gdy przyjdzie pora na praktykę – nie będziemy próżnować! Pod okiem projektantki Agnieszki Orleny Baaske wykonamy własny dizajn – z grubego, ale giętkiego drutu ogrodowego powstaną wielokształtne wieszaki na ścianę. Autorskie kształty ozdobimy dodatkowo kolorowymi taśmami. Każdy uczestnik wróci do domu z unikatowym dziełem sztuki użytkowej.


O prowadzącej:
Agnieszka Orlena Baaske – arteterapeutka, edukatorka, animatorka. Założycielka i właścicielka marki PRULLA. Studiowała projektowanie wzornictwa (ASP Gdańsk), psychologię kliniczną (SWPS Warszawa) i arteterapię (GUMED Gdańsk). Od 11 lat prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze. Brała udział w wielu festiwalach, wystawach i innych wydarzeniach kulturalnych. W swej twórczości odwołuje się do intuicji, wyobraźni,
podświadomości. Inspiruje ją natura i folklor północy. Szuka niezwykłości w codzienności. Jej minimalistyczne realizacje funkcjonują głównie w przestrzeni publicznej. Interesuje ją ożywianie tkanki miejskiej poprzez proste, efemeryczne obiekty i gesty.

Więcej informacji na stronie organizatora.


ORGANIZATOR: Stacja Orunia GAK