ArchiZaspa | Ferie w Plamie GAK

16.01.2023
godz. 11:00

Pod nazwą ArchiZaspa odbędą się warsztaty architektoniczno – historyczne, które poprowadzi Weronika Szerle – kustoszka Muzeum Miasta Gdyni, doktorantka na wydziale architektury Politechniki Gdańskiej.

Gdańska dzielnica Zaspa ma jedno z najciekawszych założeń urbanistycznych w Polsce. Budynki powstałe na jej terenie, zgodnie z założeniami nowoczesnej architektury, są znakomicie nasłonecznione i  rozplanowane w oddaleniu od siebie, na kształt plastrów miodu. Pomiędzy blokami, które są zróżnicowane pod względem wysokości i tworzą charakterystyczny układ schodkowy znajdują się duże tereny zielone oraz wyjątkowy pawilon Plamy.

W trakcie warsztatów porozmawiamy o architekturze nowoczesnej i jej modernistycznych założeniach – o pragnieniu zamieszkania w budynkach z dostępem do słońca, zieleni i przestrzeni.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest budownictwo wielkopłytowe, prefabrykacja i krok po kroku zapoznają się z etapami powstawania budynków z których słynie Zaspa.

W ich trakcie usłyszą także o najsłynniejszych polskich obiektach z „rodziny Wielkiej Płyty” – o Mrówkowcu we Wrocławiu, katowickiej Superjednostce czy sąsiednim Falowcu – największych i najdłuższych wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych w Polsce.

Po części teoretycznej uczestnicy zaprojektują własne budynki zgodnie z poznanymi wcześniej zasadami architektury nowoczesnej, a następnie stworzone przez siebie bloki połączą w jedno, wspólne osiedle.

Zajęcia podzielone będą na część edukacyjną i kreatywną, między nimi odbędzie się przerwa z owocowym poczęstunkiem dla uczestników.

Prowadząca – Weronika Szerle – historyczka sztuki, kuratorka, badaczka i popularyzatorka architektury na stałe pracująca w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni.

Odpłatność: 25 zł 

Zajęcia dla dzieci 8 – 11 lat 

16.01.2023/ godz. 11:00-13:00 
Plama GAK, ul Pilotów 11, Gdańska Zaspa 


ORGANIZATOR: Plama GAK