Dorośli

Amazonki w Muzeum

26.04.2023
godz. 12:00

Program Amazonki w Muzeum adresowany jest do klubów Amazonek z Trójmiasta. Zapraszamy do wspólnego spędzania czasu i relaksu w wyjątkowych, zabytkowych przestrzeniach Muzeum Gdańska, wśród zachwycających dzieł sztuki. Edukatorzy poprowadzą uczestników przez wieki historii miasta w poszukiwaniu odpowiedzi, na czym polega fenomen i tożsamość naszej wspólnoty.

Zajęcia dobywają się w każdą środę o godzinie 12.00 w wyznaczonych oddziałach muzeum. Zapraszamy na spotkania i oprowadzania:

26 kwietnia (środa), godz. 12.00

Wystawa czasowa autorska Haralda Popkiewicza

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, ul. Wielkie Młyny 16

Kwietniowe spotkanie będzie poświęcone Muzeum Bursztynu oraz wystawie czasowej prezentowanej w tym Oddziale Muzeum Gdańska, a mianowicie twórczością Haralda Popkiewicza.

Artysta, nazywany przez rodzinę i przyjaciół „Radkiem”, od najmłodszych lat był zafascynowany bursztynem i morzem. W swojej pracowni, założonej w 1972 roku w Mikoszewie, tworzył biżuterię z bursztynem, która wydobywała piękno bryłki, wykorzystywała jej naturalną formę, kolor oraz fakturę. To właśnie bursztyn był natchnieniem, nadającym ostateczną formę jego pracom. Małe formy przestrzenne, które również tworzył – fantazyjne owady o wydłużonych kształtach, ludzkie postaci, wiatraki czy seria słonecznych rydwanów, dla których inspiracją był mit o powstaniu bursztynu – są wyrazem jego nieskrępowanej wyobraźni. Do ich wykonania oprócz bursztynu często wykorzystywał czarny dąb o ciekawych kształtach, wyrzucany przez morze. Ważną rolę w jego artystycznej twórczości odgrywało także malarstwo. Powracającym motywem była przyroda, realistyczna, bujna i nieujarzmiona przez człowieka, ale również ukazywana jako odrealniony pejzaż. Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt prac z bursztynem, obrazy i projekty.

Szacowany czas spotkania to półtorej godziny.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Na każde zajęcia obowiązują jednak zapisy – liczba miejsc jest ograniczona.

Prosimy o wysłanie informacji z chęcią udziału SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl

Więcej informacji: https://tiny.pl/wn7tw

Kolejne planowane spotkania:

31 maja (środa), godz. 12.00

Wielki Przywilej – Święto Miasta. Spotkanie wokół nowej publikacji na temat przywilejów i historii herbu Gdańska

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

28 czerwca (środa), godz. 12.00

Oprowadzanie i zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Nauki Gdańskiej

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3

Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny. Główną atrakcją jest kolekcja zegarów, z których najstarszy powstał w średniowieczu. W 2011 r. uruchomiono tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy. Zobaczyć także można mechanizm z najdłuższym na świecie wahadłem. Udając się na punkt widokowy na wieży, mija się carillon, czyli instrument złożony z dzwonów.

Kościół św. Katarzyny, w którego wieży znajduje się Muzeum Nauki Gdańskiej, jest najstarszym kościołem parafialnym w mieście. Z tym miejscem było związanych wielu wybitnych gdańszczan, szczególnie ludzi nauki. W świątyni znajduje się grób astronoma Jana Heweliusza.

Muzeum powstało w 1996 r. jako Muzeum Zegarów Wieżowych – jedyna taka instytucja w Polsce. Zgromadzono tu kolekcję zegarów od XIV do XXI wieku. Rarytasem jest oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych w Europie. Są tu też dwa rekordowe zegary: pierwszy na świecie zegar pulsarowy (odbierający impulsy gwiazd-pulsarów) i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie – 31,22 m.