Dorośli, Młodzież

68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje miejskie

17.04.2023
godz. 10:00

Pomorskie Towarzystwo Kultury Teatralnej oraz Gdański Archipelag Kultury zapraszają na 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, który odbędzie się 17 kwietnia 2023 r. w Projektorni GAK.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest najstarszym i najważniejszym konkursem recytatorskim w całej Polsce, w którym laureatami było wielu późniejszych znanych i cenionych polskich aktorów i aktorek. Jest to impreza dla amatorów – otwarta dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i osób dorosłych, chcących rozwijać swoje pasje i sprawdzić się na scenie.
Konkurs recytatorski to początek przygody z aktorstwem, który uczy wyrażania siebie przez emocje, słowo czy mowę niewerbalną.
Jak zapanować nad emocjami w trudnych sytuacjach, kiedy je wyzwolić, a kiedy schować? Jak mówić, żeby inni aktywnie Cię słuchali oraz rozumieli to, co chcesz przekazać? Czy ciało jest zgrane z tym, co mówimy?

Chcesz się sprawdzić na scenie i rozwijać swój warsztat aktorski? Masz ciekawy pomysł na występ? Zgłoś się do 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego! Razem z innymi amatorami słowa, aktorstwa, poezji śpiewanej, stań na scenie i wyraź siebie.

Jeśli jednak nie czujesz się jeszcze pewnie, nie masz obycia ze sceną bądź nigdy nie miałeś/aś odwagi, by wziąć udział w podobnej inicjatywie, ale chcesz w końcu spróbować swoich sił, mamy coś dla Ciebie! Zapraszamy na konsultacje i warsztaty, które pomogą Ci zrobić ten pierwszy krok!

A co z repertuarem? Każda z kategorii ma swoje wymagania, więc sprawdź w regulaminie! Rok 2023 jest bogaty, jeśli chodzi o patronów i patronki, dlatego zachęcamy do podjęcia wyzwania i śmiałych poszukiwań tekstów Aleksandra Fredry i Wisławy Szymborskiej, ale wybór należy do Ciebie!

Tegoroczny 68. OKR obejmuje cztery turnieje: recytatorski, poezji śpiewanej, teatru jednego aktora oraz wywiedzione ze słowa. Ważna jest dla nas edukacja, dlatego w ramach programu Edukacja do Kultury.Gdańsk przeprowadzimy warsztaty i konsultacje przygotowujące do Konkursu. Jednym słowem, przy wspólnym działaniu przygotujemy się razem do występu! Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych, którzy chcą wystąpić przed uczestnikami i uczestniczkami konkursu, jak również tych, co chcą rozsmakować się w literaturze i poezji.

Podczas warsztatów nauczymy Cię ćwiczeń i przedstawimy narzędzia, które usprawnią Twoją dykcję, emisję, ekspresje, gest, interpretacje i wszystko to, co potrzebne, by przygotować się do OKR! W ramach konsultacji będzie można zaprezentować już przygotowany utwór, a po uwagach i podpowiedziach edukatora teatralnego będzie szansa na wykonanie utworu ponownie, by wdrożyć wszystkie wskazówki i oswoić się z publicznością.
Szczegółowy harmonogram warsztatów w osobnym wydarzeniu.
___
Konkurs odbędzie się 17.04.2023 r. w godzinach 10:00-17:00 w Projektorni GAK.
Zgłoszenia w sprawie konkursu będą przyjmowane do dnia 11.04.2023 do godz. 16:00 pod adresem edukacja@gak.gda.pl


ORGANIZATOR: Projektornia GAK