Wystawa i wyniki konkursu „Jak Paul Beneke zdobył dla Gdańska słynny obraz Hansa Memlinga »Sąd Ostateczny«?”

10 czerwca, o godzinie 12.00 w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy: „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jak Gdańszczanin Paul Beneke zdobył obraz?”…., prezentującej 33 prace dzieci i młodzieży, które wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Memling Research Center, którego partnerem był program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom!

Ekspozycję można oglądać do 31 lipca 2024 w godzinach pracy Biblioteki (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-20.00 oraz w sobotę w godz. 10.00-17.30).

– Gratuluję wszystkim uczestnikom, naprawdę wykonaliście przepiękne wizualizacje naszej cudownej gdańskiej karaweli Peter von Danzig. Mam nadzieję, że nadal będziecie interesować się historią naszego miasta, a wielki żeglarz i zdobywca Paul Beneke, który kiedyś był małym Pawełkiem, będzie dla was inspiracją, aby spełniać marzenia – zwrócił się do uczniów szkół podstawowych Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. – Mam również nadzieję, że kiedyś waszym marzeniem będzie przyjście na Uniwersytet Gdański, zapraszamy serdecznie.

Do kapituły konkursu wpłynęło 176 prac od uczniów z 18 szkół podstawowych. 
W kategorii klas 1-3 na podium stanęli: 

  • Tymon Przepiórka – I miejsce
  • Zuzanna Kamińska – II miejsce
  • Przemysław Podwika – III miejsce

Natomiast w kategorii klas 4-7 główne nagrody otrzymali: 

  • Antonina Lideke – I miejsce
  • Leon Gzela – II miejsce ex aequo
  • Zofia Rusińska – II miejsce ex aequo
  • Kalina Mrugała – III miejsce ex aequo
  • Yan Vetrau – III miejsce ex aequo

Więcej informacji na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.