Wyniki otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych
Przyznano granty na działania w ramach programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. Celem otwartego konkursu ofert w ramach programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK było dofinansowanie projektów dotyczących m.in. historii, dziedzictwa oraz współczesności naszego miasta i jego lokalnych społeczności. Kreatywne wydarzenia artystyczne umożliwiające odbiorcom obcowanie z kulturą oraz jej współtworzenie odbędą się m.in. w Oliwie, Osowej, VII Dworze, Nowym Porcie i we Wrzeszczu. Wybrano 11 inicjatyw.
W tym naborze wpłynęło 36 propozycji. Pula przeznaczona na wsparcie działań w ramach programu EDK to 200 000 zł.
Wybrane projekty to m.in.
Fotografia Moja Miłość – Klub Fotograficzek i Fotografików – Stowarzyszenie INNE jest piękne
- Zadanie jest konsekwencją zrealizowanych projektów rozwijających umiejętności fotograficzne, przeprowadzonych w latach ubiegłych dla bardzo różnych grup odbiorczyń i odbiorców, mieszkanek i mieszkańców dzielnicy Osowa. Polega na organizacji comiesięcznych spotkań warsztatowych miłośniczek i miłośników fotografii, które/którzy zajmują się fotografiką zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Spotkania te mają być okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk – wzajemnego uczenia, inspirowania i eksperymentowania. Tworzone będą konteksty i preteksty do wychodzenia poza utarte, wyuczone schematy pracy – podczas plenerów, przy zastosowaniu narzędzi tworzenia i obróbki prac. Będą prowadzone także działania edukacyjne w zakresie malarstwa, mającego kluczowe znaczenie przy budowaniu emocji i przekazywania wartości poprzez obraz. Zaplanowano także realizację wystawy plenerowej prac klubowiczek i klubowiczów oraz wystawę plenerową – Osowa oczami Zygmunta Grabowieckiego – czytamy we wniosku.
Warsztaty będą miały charakter otwartych spotkań o ustalonej wspólnie tematyce. W rolę prowadzącego będą wchodzić osoby, które mają wiedzę i kompetencje w określonym obszarze zainteresowań, wyłonione z grupy uczestniczek i uczestników. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu w Klubie Sąsiedzkim GARAŻ. Wystawa zdjęć odbędzie się w przestrzeni dzielnicy Osowa przy Osowskim Deptaku, ul. Siedleckiego. Wspólne plenery zaplanowano w przestrzeń dzielnicy i okolicach.
Sąsiedztwo Sztuki 2024 – Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
- Projekt wpisuje się w ideę krzewienia edukacji kulturowej oraz edukacji artystycznej. Zorganizowane zostaną spotkania edukacyjne o tematyce muzycznej, spektakle teatralne zwieńczone spotkaniem edukacyjnym uczestników z aktorami i scenografem, spacery szlakiem artystycznych realizacji artystów w przestrzeni publicznej Starego i Głównego Miasta oraz wyjścia do gdańskich instytucji kultury, które będą również okazją do rozmów z artystami, kuratorami i kuratorkami. W ramach projektu powstanie materiał edukacyjny oraz promocyjny dla dzieci i młodzieży w formie video, które zostaną udostępnione szerokiej publiczności poprzez kanał Youtube Stowarzyszenia oraz odbędą się prelekcje na tematy związane ze sztuką i tożsamością lokalną. Oferta bezpłatnych wydarzeń skierowana będzie do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gdańska szczególnie z Nowego Portu – czytamy we wniosku.
Warsztaty i spektakl będą miały miejsce w Nowym Porcie przy ulicy Wyzwolenia 49 gdzie Stowarzyszenie prowadzi Dom Sąsiedzki. Ponadto działania z zakresu edukacji do kultury zaplanowano również w gdańskich Galeriach Sztuki i Muzeach oraz przestrzeni publicznej.
Sztuka dizajnu – Fundacja Fala Nowej Kultury
- SZTUKA DIZAJNU to interdyscyplinarny projekt edukacyjno-artystyczny, polegający na uczestnictwie zdolnej, gdańskiej młodzieży w cyklu warsztatowym, który zakończy się zrealizowaną przez nastoletnich twórców wystawą, a także specjalną, otwartą dla mieszkańców Gdańska debatą. Projekt SZTUKA DIZAJNU to próba odpowiedzi na pytania: jak przedmioty codziennego użytku wpływają na nasze samopoczucie i dobrostan? Inicjatywa w szczególności skierowana jest do młodzieży doświadczającej kryzysów na tle zdrowia psychicznego – młodzieży będącej regularną ofiarą wykluczenia społecznego i kulturalnego, a która jest podstawowym odbiorcą projektów Fundacji Fala Nowej Kultury. Koncepcja SZTUKA DIZAJNU powstała w wyniku ewaluacji poprzedniej, trzeciej edycji SZTUKI, odbywającej się pod hasłem SZTUKA KRYZYSU. Tam młodzież zastanawiała się, w jaki sposób można swoje doświadczenia i emocje eksponować za pomocą sztuki. Tym razem młodzież poszukiwać będzie jak projektować swoje otoczenie by czuć się w nim komfortowo. Skonfrontujemy odbiorców z najważniejszymi światowymi dokonaniami w historii dizajnu, ale także damy szansę odkryć lokalnych, gdańskich artystów, którzy mają niebagatelny wpływ na rozwój sztuki użytkowej – czytamy we wniosku.
Warsztaty z zakresu teorii sztuki współczesnej, projektowania i renowacji mebli, tworzenia świec sojowych oraz wystawa i debata odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej. Warsztaty z rzeźby ceramicznej odbędą się natomiast w pracowni Wolność Siostrom, ul. Aldony 2a/37, w Gdańsku.
Pełna lista podmiotów, które zdobyły dofinansowanie: