W Gdańsku stawiamy na wielogłos i współpracę

Dziś w Europejskim Centrum solidarności rozpoczęła się dwudniowa konferencja szkolna pod hasłem „Szkołą Zrównoważonego Rozwoju”. To przestrzeń, w której usłyszeć uczniów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli instytucji miejskich, którzy dzieli się swoimi cennymi doświadczeniami.

O ważnych wyzwaniach i potrzebnych działaniach mówiła Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Był też czas na podsumowanie efektów zeszłorocznej konferencji „Szkoła po pandemii”. W tym bloku usłyszeliśmy o projekcie „Jestem” związanym ze wsparciem zdrowia psychicznego, inicjatywie „Football 3” w ramach, której trenuje się miedzy innymi wiele kompetencji społecznych oraz o programie EDUKACJA DO KULRUTY. GDAŃSK, zaprezentowanym przez jego koordynatorkę – Celinę Zboromirską-Bieńczak.

Kolejnym blokiem konferencji była Sesja Inspiracji, podczas której o ciekawych działaniach mówili uczniowie, nauczyciele i rodzice. Szczególnie cenne były dla nas głosy uczniowskie. Młodzi, zaangażowani ludzie mówili o bardzo ważnych kwestiach – o prawach człowieka, samorządności, ekologii. Na mówieniu jednak nie kończyli – pokazywali także przykłady swoich działań. Imponujące!

Po przerwie głos zabrali przedstawiciele instytucji. O inicjatywach, w które warto się zaangażować mówili przedstawiciele Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, Hevelianum, programu edukacyjnego „Czyste Miasto Gdańsk” oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

A jutro sesje warsztatowe, w trakcie, których zostaną wypracowane kolejne rekomendacje, a potem przyjdzie czas na wdrażanie tych rozwiązań, bo w Gdańsku mówimy wielogłosem, o tym co dla nas ważne, wspólnie szukamy rozwiązań i działamy, wierząc w moc przedszkola i szkoły współpracy opartych na dialogu całej społeczności szkolnej, całego środowiska.