Szkolne Sceny | 3. Przegląd Twórczości Uczniowskiej

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na 3. Przegląd Twórczości Uczniowskiej SZKOLNE SCENY, który odbędzie się 11 marca w Teatrze Miniatura w godz. 10:00-15:00.

3. Przegląd Twórczości Uczniowskiej to okazja do przyjrzenia się temu, co tworzy gdańska młodzież działająca w grupach teatralnych szkół ponadpodstawowych, a także obejrzenia wystawy prac młodych artystów i artystek z XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

Na trzech scenach Miejskiego Teatru Miniatura zaprezentują się:

  • Młodzieżowa Akademia TeatralnaTeatr „Ephata” z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, 
  • Grupa art.ywiści z I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku,
  • Teatr Collegium Gedanense z Collegium Gedanense. Liceum Ogólnokształcące,
  • KSIKSLO z XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku,
  • grupa warsztatowa z Akademii Miniatury prowadzona przez Krystiana Wieczyńskiego. 

Po spektaklach odbędzie się spotkanie dla twórców, służące omówieniu oraz sieciowaniu. 

Przegląd Szkolne Sceny 2025 jest organizowany przez Miasto Gdańsk i biuro programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. 

O spektaklach:

„Romeo i Julia w czterech odsłonach” Młodzieżowa Akademia Teatralnej (XX LO) | godz. 10.15 DUŻA SCENA

Sztuka jest próbą zmierzenia się z odwiecznym uczuciem jakim jest miłość między kobietą i mężczyzną. Spektakl w sposób humorystyczny stara się opowiedzieć historię miłości kochanków z Werony tworząc alternatywne rozwiązania dramatu Wiliama Szekspira, dzięki czemu powstała pełna groteskowych zdarzeń opowieść, na którą serdecznie zapraszamy.

„Twoje niebo (i tak) wciąż nad nami” grupy art.ywiści (I LO) | godz. 11.00 SCENA KAMERALNA

Twoje niebo (i tak) wciąż nad nami” to autorska interpretacja losów i twórczości najpopularniejszego polskiego pisarza lat 50. ubiegłego wieku – Marka Hłaski. Spektakl to psychologiczne studium skomplikowanego życia wewnętrznego pisarza oraz próba zrozumienia okoliczności społecznych tamtych czasów. Czy w powojniu było miejsce na miłość? Czy istnieją granice wolności i kto je wyznacza? Czy da się uzależnić od buntu? I jak smakuje pierwszy krok w chmurach?Spektakl przygotowany przez art.ywistów z I LO w Gdańsku, podobnie jak Hłasko, więcej stawia pytań, niż daje odpowiedzi.

„O chłopcu, który nie chciał się bać” Teatru Collegium Gedanense (Collegium Gedanense. Liceum Ogólnokształcące) | 12.30 DUŻA SCENA

„O Chłopcu, który nie chciał się bać”, Teatru Collegium Gedanense, to spektakl na podstawie „Książki wszystkich rzeczy”, Guus’a Kuijer’a. Thomas mieszka w Amsterdamie, gdzie w kanałach pływają rybki akwariowe. A może to tylko on je widzi? Bo Thomas widzi rzeczy, których nie widzą inni. Ale nie ma łatwego życia. Bo widzi też, jak anioły zakrywają oczy, gdy tata bije mamę. Na szczęście spotyka dobrą czarownicę – panią Van Amersfoort i… Jezusa, który od czasu do czasu przychodzi do niego pogawędzić (źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012). Spektakl „O chłopcu, który nie chciał się bać”, to historia o trudnych relacjach między rodzicami opowiedziana z perspektywy wrażliwego, inteligentnego dziecka o niebagatelnym życiu wewnętrznym

„Ale antyk…” Teatr „Ephata” (XX LO) | godz. 13.15 SCENA KAMERALNA

Spektakl jest próbą zmierzenia się z antycznymi bohaterami i ich perypetiami z „Antygony”, „Iliady”, czy „Odysei”. Jest to komiczna historia omyłek przedstawiająca świat antyczny w świetle dylematów bohaterów mierzących się problemami współczesności…

„Welcome to the Jungle” grupa KSIKSLO (XIX LO) | godz. 14.00 SALA PRÓB

A co by było gdybyśmy zaczęli się uczyć na marzeniach, a nie, jak zawsze, na błędach?
Teraz nasza planeta zmierza do katastrofy. Użyjmy fantazji. Mijają miliardy lat… ponowny cykl ewolucji umożliwił rozwój nie ludziom, ale zwierzętom i to u nich wykształcił „ludzkie” cechy. Jak pod panowaniem zwierząt wyglądałaby szkoła? Korzystając z różnych technik teatralnych zapraszamy Was do wspólnego scenicznego eksperymentu.

Zobacz więcej