Ruszyła Akademia Bursztynu w Muzeum Gdańska!

Od bursztynowego laboratorium, przez modę, aż po poszukiwania Bursztynowej Komnaty we wraku parowca Karlsruhe. Muzeum Gdańska uruchamia nowy projekt adresowany do mieszkanek i mieszkańców Gdańska. „Akademia bursztynu” to cykl spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych, w których każdy sympatyk Złota Bałtyku znajdzie coś dla siebie.

Spotkania w ramach Akademii Bursztynu adresowane do osób dorosłych są nieodpłatne. Weekendowe zajęcia dla młodzieży oraz lekcje muzealne są odpłatne. W ich ramach uczestnicy odwiedzą wystawę stałą w Muzeum Bursztynu, które od 24 lipca 2021 roku mieści się w Wielkim Młynie. 

O bursztynie mówimy wszystko. W pigułce dla dorosłych

W ramach nieodpłatnego cyklu spotkań dla dorosłych do lata 2023 roku odbędzie się osiem zajęć ze specjalistami, naukowcami i artystami. Inauguracyjne spotkanie we wtorek, 8 listopada 2022 roku, o godz. 17.00 poprowadzi dr Regina Kramarska. Prelekcja ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z geologią Pomorza z uwzględnieniem lokalnych pokładów bursztynu bałtyckiego. 1 grudnia w Gdańsku będą gościć dr Anna Ryguła i dr Anna Klisińska-Kopacz z Muzeum Zamkowego w Krakowie. Prelegentki omówią temat związany z obiektami wykonanymi z bursztynu, które były obiektami badań w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem.

W 2023 roku na uczestników Akademii czekać będą karnawałowe zajęcia z artystami Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem. Kolejne tematy obejmą takie tematy jak dawne receptury na pomander i bursztynowe pigułki, twórczość Haralda Popkiewicza, poszukiwania Bursztynowej Komnaty we wraku Karlsruhe oraz starożytny szlak bursztynowy. Pierwszą odsłonę Akademii zakończy spotkanie z Tadeuszem Konopką – człowiekiem legendą, który… został wpisany na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego, prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Daty spotkań na 2023 rok będą podawane do wiadomości poprzez Newsletter Muzeum Gdańska.

Na bursztynowym luzie. Bursztynowe weekendy dla dzieci i młodzieży 

Weekendowe zajęcia prowadzone przez edukatorów Joannę Kowalską oraz Wojciecha Krakusa w ramach Akademii Bursztynu przeznaczone są dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Odpłatne zajęcia realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę o godz. 10.00 i 13.00.

Warsztaty kreatywne z bursztynowymi motywami to zajęcia dla dzieci i opiekunów, podczas których samodzielnie wykonują różne ozdoby i jako pamiątki zabierają ze sobą. Zajęcia łączą prace plastyczne z poznawaniem ciekawostek związanych z bursztynem i tym, jak można go wykorzystać. Podczas zajęć wykonana będzie makieta dna morza, zakładki do książek, malowana ceramika, ozdoby do pokoju, magnesy na lodówkę, ramki do zdjęć czy świąteczne dekoracje.

Warsztaty kreatywne prowadzone przez Joannę Kowalską obejmują zajęcia: „Na dnie morza”, „Zakładka do książki”, „Herbatka z bursztynem”, „Książka ilustrowana”, „Patyczek”, „Kamyczek”, „Ramki do zdjęć”,  „Wykonanie linorytu inkluzji”, „Gdańsk w architekturze” oraz „Kompozycje florystyczne”.

„Bursztynowe opowieści” to propozycja na rodzinne spędzenie czasu wolnego w naszym muzeum, któremu towarzyszy rozwiązywanie zagadek i rebusów, konkursów oraz ciekawych zadań pobudzających wyobraźnię. Spotkania prowadzi Wojciech Krakus. Są one okazją do poznania opowieści związanych z Gdańskiem, które przedstawi Bard Adalbert i siedzący na jego ramieniu mądry Kruk Wojtek. Dzięki bohaterom dzieci poznają miejskie legendy, dowiedzą się o zwyczajach, tradycjach Pomorza, o życiu i pracy mieszkańców dawnego Gdańska oraz o bursztynie. Po zajęciach uczestnicy udają się na wystawę muzeum i zwiedzają samodzielnie ekspozycję.

Informacje o cenach biletów i szczegółowych terminach znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Sprzedaż biletów online rozpocznie się 7 listopada poprzez platformę sprzedaży biletów miejskiego Muzeum. Można je zakupić również w kasie Muzeum Bursztynu.

Amberlab i bursztynowe legendy. Dla przedszkoli i szkół podstawowych

Lekcje muzealne prowadzone w ramach Akademii bursztynu składają się z pięciu propozycji i są adresowane do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Termin odpłatnych zajęć, które obejmują odwiedzenie wystawy stałej oraz liczebność grupy, należy zgłosić na adres mailowy bursztyn[at]muzeumgdansk.pl. 

Podczas „Bursztynowych legend” dzieci z klas I-III szkoły podstawowej poznają niektóre spośród legend związanych z bursztynem, np. o Faetonie, o Juracie, o Ambrelli, bądź o chciwym przeorze i wielu innych. W drugiej części lekcji wybrana legenda zostanie przeniesiona na papier. „Amberlab” z kolei kładzie nacisk na kompetencje praktyczne. Tu zadaniem przedszkolaków i uczniów klas I-II szkoły podstawowej będzie odróżnienie falsyfikatów od bursztynu bałtyckiego. Ten ostatni dzieci zabierają ze sobą do domu w formie upominku, ale również jako podstawę, z której będą mogły zrealizować przygotowany na lekcji projekt biżuterii.

„Bursztynowa komnata” aktywizuje młodych poszukiwaczy poprzez formę gry zespołowej przedstawiającej historię jednego z 8 cudów świata. Na przedszkolaków i uczniów klas I-II szkoły podstawowej czekają trzy zadania. Zwycięska drużyna otrzymuje specjalny dyplom. „Bursztyn – dar Eridanu” to propozycja lekcji przyrodniczej dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej. Choć nacisk położony jest wiedzę teoretyczną, która poszerza program zajęć przyrodniczych, nie zabraknie prostych doświadczeń naukowych i… krzyżówek.

„Bursztyn i jego kolory” to multimedialne zajęcia adresowane do dzieci w przedziale wiekowym 4 – 9 lat. W trakcie spotkania uczestnicy wykonują zadania na wystawie stałej, układają puzzle oraz rozwijają kompetencje społeczne poprzez uczestnictwo w dyskusji poprzez zadawanie pytań o bogatą różnorodność bursztynu bałtyckiego.

Informacje o zajęciach będzie można odnaleźć wkrótce na stronie Akademii bursztynu. Zajęcia edukacyjne można zamówić poprzez kontakt z pracownikami Muzeum Bursztynu. Opłata za zajęcia wynosi 20 zł od osoby i obejmuje zwiedzanie wystawy stałej. Opiekunowie są z niej zwolnieni. Kwotę opłacana jest w kasie oddziału Muzeum Gdańska.