PSTRO – Przegląd Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych w Teatrze Miniatura

W piątek 13 października w Teatrze Miniatura odbył się Przegląd Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych PSTRO. Celem inicjatywy było wsparcie środowiska amatorskich teatrów studenckich oraz tworzenie przestrzeni do prezentacji i konfrontacji różnych przejawów studenckich aktywności teatralnych. EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK była partnerem wydarzenia.

Łącznie na trzech scenach zaprezentowano 7 spektakli. Wśród nich znalazły się projekty muzyczne reżyserowane przez profesjonalnych teatralnych twórców jak „Piosenki z Kabaretu Starszych Panów” w reż. Grzegorza Wolfa czy „Szymborska: kolaż” w reż. Piotra Biedronia. Było też dużo autorskich spektakli pisanych i reżyserowanych przez samych studentów jak „Kapłanka” według scenariusza i w reżyserii Aleksandry Knitter, studentki Zarządzania Instytucjami Artystycznymi, „Wschód księżyca”, który stworzyły w ramach dyplomu studentki Wiedzy o Teatrze Marta Kurzacz i Karolina Wesołowska, czy „Chłód” na podstawie scenariusza Julii Szczepańskiej, studentki Rosjoznawstwa, a jednocześnie przewodniczącej sekcji teatralnej Międzywydziałowego Koła Naukowego Studentów i Doktorantów „Lustro”. Widzowie mieli także okazję zobaczyć projekt zrealizowany w ramach zajęć artystycznych Teatr w praktyce prowadzonych przez Tomasza Kaczorowskiego na kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi – była to inscenizacja nagradzanego dramatu „Śmierć pracownika” Michała Kmiecika w reż. Oliwii Kurlej. W obszar teatru tańca zabrał widzów „ITER” Zuzanny Kopeć, studentki Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych.

Oprócz spektakli w przestrzeni foyer Teatru Miniatura można było podziwiać wystawa prac plastycznych stworzoną przez czterech studentów – Zuzannę Cichecką, Weronikę Janowską-Bura, Katarzynę Jezierską i Elio Słomińskiego.

Organizatorami przeglądu byli: Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury UG Alternator, Fundacja Between.Pomiędzy, Centrum Teatralne UG im. prof. Jana Ciechowicza oraz Teatr Miniatura. Przegląd został objęty honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Gdańskiego i patronatem programu Edukacja do Kultury. Gdańsk oraz został dofinansowany ze środków Marszałka Województwa Pomorskiego.

Fotorelacja: Jan Rolka