Projekty instytucji kultury realizowane w ramach programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK

Poznajcie realizowane właśnie projekty specjalne pięciu miejskich instytucji kultury! Wszystkie projekty zostały wybrane w ramach naboru ofert na realizację projektów z zakresu edukacji kulturowej w Gdańsku dla mieszkanek i mieszkańców miasta, w szczególności obejmujące edukację o Gdańsku, edukację filmową i edukację literacką.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, niektóre z nich są skierowane do rodzin, a inne do grup szkolnych. Projekty zostały sfinansowane z dotacji Miasta Gdańska w ramach realizacji programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na „Almanach Legend Gdańskich, czyli spacery, słuchowiska i warsztaty dla całych rodzin.” W ramach projektu odbędą się autorskie spacery z przewodnikiem miejskim Łukaszem Darskim, warsztaty edukacyjne z artystką Olą Fronc i słuchowiska czytane przez aktorkę Teatru Wybrzeże Annę Kociarz, przybliżające trzy legendy gdańskie: „Żaby i Kruk”, „Chusta z trzema węzłami” i „Przypowieść o złocie”. Wydarzenia Almanachu Legend Gdańskich powstały na podstawie „Legendy Gdańskie baśnie, podania i przypowieści” Jerzego Sampa. Dowiecie się na nich m.in. skąd się wzięła nazwa Żabi Kruk? Jaką magię kryła chusta z trzema węzłami? Czego uczy do dziś „Przypowieść o złocie?” Odkryj krok po kroku legendy Gdańska podczas spacerów, warsztatów plastycznych i słuchowisk dla całej rodziny. Szczegóły znajdziecie na stronie.

Instytut Kultury Miejskiej przygotował warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli pn. „Brakująca połowa gdańskich dziejów. Cykl warsztatów herstorycznych”. Projekt składa się z serii warsztatów, podczas których uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z różnymi metodami i narzędziami przydatnymi do nauczania historii oraz przedmiotów humanistycznych, a także wymyślą propozycje projektówherstorycznych, bądź przykładowe scenariusze zajęć do realizacji w szkołach. 

Wszechstronne warsztaty herstoryczne (od her-story, „jej historia” zamiast konwencjonalnej his-story „jego historia”) poprowadzą wybitne znawczynie tematu i działaczki: historyczki, trenerki, pedagożki, aktywistki, publicystki: Anna Kowalczyk, Katarzyna Dworaczyk, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy), prof. Iwona Rutkowska-Chmura i Anna Zielińska-Fedoruk. Szczegóły znajdziecie na stronie.

Gdański Archipelag Kultury do projektu „Jak powstaje film?” zaprosił grupy szkolne na warsztaty z zakresu edukacji filmowej, łączące w sobie tematy nowych mediów i ekologii. W ramach wydarzenia odbędą się projekcje i warsztaty filmowe oraz rozmowy z twórcami. Finałem przedsięwzięcia będą pokazy krótkich filmów zrealizowanych przez uczestników podczas trwania projektu. Warsztaty przeprowadzą wykwalifikowani specjaliści i specjalistki z dziedziny sztuki filmowej. Szczegóły znajdziecie na stronie. 

Muzeum Gdańska zaprezentuje żywą historię. „Kultura XVIII-wiecznego Gdańska” to spotkania przeznaczone dla całych rodzin. Na uczestników czekają prelekcje, inscenizacje historyczne oraz warsztaty. Pierwsze zajęcia dotyczą kulinarnych tradycji mieszczańskiego Gdańska, a drugie opowiedają o modzie codziennej dawnych gdańczanek i gdańszczan. – Nasze zajęcia przybliżają współczesnym mieszkańcom miasta zapomnianą kulturę i obyczaje mieszczańskie Gdańska osiemnastego wieku. Każde spotkanie obejmować będzie trzy rodzaje aktywności: prelekcję popularnonaukową, inscenizację historyczną oraz warsztaty – mówi Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska. Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 grudnia. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatora

CSW ŁAŹNIA zrealizowało projekt „Święto Animacji w ŁAŹNI”. To m.in. warsztaty z tworzenia animacji poklatkowej skierowane do gdańskich szkół podstawowych. Podczas zajęć uczestnicy tworzyli unikatowe historie, które ożywiali i przenieśli na „wielki ekran” za pomocą narzędzi z techniki animacji poklatkowej. Zajęcia poprowadziła Magdalena Bryll (poklatkowo.pl), twórczyni autorskich warsztatów dla dzieci i szkół. W ramach projektu odbyły się też warsztaty z animacji poklatkowej dla seniorek i seniorów. Pod okiem prowadzącej, uczestnicy mieli okazję wniknąć w świat animacji poklatkowej – od zapoznania się z całym procesem tworzenia i technik dedykowanych animacji, po stworzenie swojego własnego filmu. Szczegóły znajdziecie u organizatora.