Nasz głos na konferencji „SZTUKA EDUKACJI. UCZYMY SIĘ OD WAS. GDAŃSK KONFERENCJA DLA OSÓB EDUKATORSKICH”

28 maja koordynatorka naszego programu, Celina Zboromirska-Bieńczak, uczestniczyła w dyskusji panelowej podczas konferencji „SZTUKA EDUKACJI. UCZYMY SIĘ OD WAS. GDAŃSK KONFERENCJA DLA OSÓB EDUKATORSKICH”. Wydarzenie to, zorganizowane przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, koncentrowało się na istotnej kwestii rozwijania oferty edukacyjnej dla zróżnicowanych grup wiekowych.

Konferencja stanowiła platformę do pogłębionej analizy historii i tożsamości Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem przełomu lat 80. i 90. Uczestnicy mieli okazję zbadać lokalne inicjatywy z tego okresu, takie jak anarchistyczny Ruch Społeczeństwa Alternatywnego czy rodząca się kultura rave i techno. Istotnym elementem było również omówienie aktywistycznych i społecznych korzeni instytucji powstałych po roku 1989 oraz ich ewolucji w kontekście współczesnym. Celem spotkania było zrozumienie, jak te instytucje ewoluowały i w jaki sposób czerpią ze swoich pierwotnych założeń. Wydarzenie skierowane było do edukatorów zainteresowanych edukacją kulturalną i poszukujących nowych metod pracy.

Dyskusja, w której udział wzięła Celina Zboromirska-Bieńczak, dotyczyła potrzeby rozwijania oferty edukacyjnej dla różnych grup wiekowych, odbyła się w gronie cenionych specjalistek w dziedzinie edukacji kulturalnej, a były to:

  • Monika Dylewska z Gdańskiego Archipelagu Kultury
  • Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej
  • Grażyna Tomaszewska-Sobko z Gdańskiej Galerii Miejskiej

Rozmowę moderowała Anna Dobiegała.

Uczestnictwo w tej konferencji pozwoliło na wymianę doświadczeń i poglądów w zakresie edukacji kulturalnej, podkreślając jej znaczenie dla kształtowania świadomości społecznej i kulturowej.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.