Kreatywna Pedagogika i EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK

Grupa nauczycielska EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK  działająca w ramach projektu Kreatywna Pedagogika ma już rok! W czerwcu 25 uczestniczek cyklicznych spotkań otrzymało certyfikaty. 

W czasie roku szkolnego 2022/2023 nauczycielki i nauczyciele ze wszystkich poziomów edukacyjnych od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, aż po ponadpodstawowe spotykali się cyklicznie – raz w miesiącu – by łapać nowe inspiracje i dzielić się pomysłami na realizację działań z zakresu edukacji kulturowej i kulturalnej w szkołach i przedszkolach.

W spotkaniach prowadzonych przez koordynatorkę – Martę Jankowską – uczestniczyli też przedstawiciele instytucji kultury: Weronika Łucyk z Teatru Wybrzeże, Mateusz Brodowski z Gdańskiego Archipelagu Kultury, Monika Kryger z Muzeum Gdańska, Agnieszka Baaske z Gdańskiej Galerii Miejskiej, Monika Tomczyk z Miejskiego Teatru Miniatura, którzy opowiadali o możliwościach współpracy ze szkołami i przedszkolami. W jednym ze spotkań w roli ekspertki pojawiła się także Anna Żukowska z biura programu EDK. GDAŃSK, przybliżając uczestniczkom zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją. 

Spotkania odbywały się online, stacjonarnie oraz hybrydowo. Jest wiele momentów wartych zapamiętania, jak choćby:

  • warsztaty w pracowni artystycznej XIX LO w Gdańsku, poprowadzone przez Ambasadorkę programu, nauczycielkę – Magdalenę Janiszewską;
  • spotkanie Kreatywnego Klubu Książki, wokół broszury edukacyjnej „Jak się tu znaleźliśmy, co nas łączy i dokąd chcemy wspólnie iść?” w Miejskim Teatrze Miniatura, w którym uczestniczyły nauczycielki z grupy EDK. GDAŃSK;
  • wyjątkowe autoterapeutyczne warsztaty w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa , których inicjatorką była Agnieszka Basske, a uczestniczyli w nich nie tylko nauczyciele, ale także edukatorzy i edukatorki z instytucji kultury.

Szczególną inicjatywą jaka wykiełkowała podczas spotkań grupy nauczycielskiej EDK. GDAŃSK są warsztaty artystyczne prowadzone przez uczniów XIX LO w Gdańsku (pod opieką naszej Ambasadorki – Magdaleny Janiszewskiej) dla przedszkolaków z pobliskich placówek. 

To był bardzo owocny rok. Mamy już masę pomysłów na kolejny. EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK – działaMY!