Grupa nauczycielska EDK. GDAŃSK – działaMy!

Za nami siódme w tym roku szkolnym spotkanie grupy nauczycielskiej EDK.GDAŃSK działającej w ramach Kreatywnej Pedagogiki. Tym razem odbyło się na żywo w gościnnych progach pracowni artystycznej XIX LO u Ambasadorki programu Magdaleny Janiszewskiej. Tę niezwykłą przestrzeń pełną  prac młodzieży, wypełniły inspirujące rozmowy i otwierające działania twórcze, a stoły usłane były kobiercami z książek oraz pysznych ciast. Czego chcieć więcej?

W spotkaniu, oprócz wspaniałych nauczycielek ze wszystkich poziomów edukacyjnych (od przedszkola po szkoły ponadpodstawowe), uczestniczyli przedstawiciele instytucji kultury: Agnieszka Baaske z Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Monika Tomczyk i Adam Gibki z Miejskiego Teatru Miniatura, którzy są także twórcami scenariuszy dla nauczycieli powstałych w ramach działań programu EDK. GDAŃSK.

Agnieszka Baaske z Gdańskiej Galerii Miejskiej oprócz zaprezentowania  bogatej, przemyślanej, dostosowanej do odbiorcy oferty GGMu, mówiła także o funkcjach sztuki i sprawdzonych sposobach na „oswajanie” sztuki współczesnej. Podzieliła się też z nami niezwykłymi anegdotami ze swojej pracy, dowodząc, że praca z artystami to wyjątkowa przygoda.

Monika Tomczyk z Teatru Miniatura opowiedziała o swojej filozofii tworzenia działań edukacyjnych – namyśle, precyzji, celowości, angażowaniu uczestników, stosowaniu wielu bardzo atrakcyjnych form działań, by dotrzeć do uczestników, otworzyć ich, rozwinąć, pozwolić im lepiej poznać siebie. 

Obie edukatorki łączy wielka pasja i miłość do tego, co robią. To doświadczone praktyczki, które dzięki sztuce potrafią rozwijać refleksyjność, kreatywność i dobrostan dzieciaków. Czyli to, czego tak bardzo potrzebują nasi uczniowie i uczennice! 

W czasie spotkania odbyły się też warsztaty artystyczne poprowadzone przez kolejną pasjonatkę, miłośniczkę i znawczynię sztuki, pełną energii i twórczych pomysłów nauczycielkę – Magdę Janiszewską. Uczestniczki malowały kobiecość. A potem dzieliły się refleksjami dotyczącymi powstałych prac. 

Czas upłynął zbyt szybko. Na szczęście przed nami kolejne spotkanie. Agnieszka Baaske zaprosiła nas do GGMu na wyjątkowe warsztaty, które poprowadzi. Będzie się działo!

EDUKACJA DO KULTURY.GDAŃSK – działaMY!