24 pomysły na edukację kulturalną w jednej broszurze

„EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. Inspiracje i pomysły jak prowadzić zajęcia z edukacji kulturalnej” to nowa publikacja przygotowana przez biuro programu EDK. GDAŃSK. Zbiór 24 ćwiczeń dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych w twórczy sposób wykorzystuje narzędzia kultury i sztuki, rozwijająckompetencje kulturalne i kulturowe. Pomysłami podzieliły się gdańskie nauczycielki, w tym Ambasadorki programu EDK oraz edukatorki i edukatorzy z gdańskich i pomorskich instytucji kultury. Publikacja jest dostępna bezpłatnie na stronie edukacjadokultury.gdansk.pl/materialy.

– Edukacja o kulturze, sztuce, historii współczesnej i dziedzictwie kulturowym jest kluczem do odkrywania piękna w różnorodności i budowania społeczeństwa otwartego na współczesne wyzwania – mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska. – Program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK odpowiada na ciągłe zapotrzebowanie w systemie edukacji. Służy rozwijaniu i pielęgnowaniu lokalnej tożsamości oraz pozwala wzmacniać środowiska specjalistów zajmujących się edukacją kulturową. To również doskonałe źródło informacji dla gdańszczanek i gdańszczan o wydarzeniach kulturalnych.

Publikacja powstała dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób i jest doskonałym przykładem, że program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK nie tylko fantastycznie się rozwija, łączy kolejne grupy realizatorów i odbiorców, ale przede wszystkim  otwiera nowe przestrzenie współpracy edukacji i kultury.

Ćwiczenia stworzyli eksperci i ekspertki – gdańskie nauczycielki oraz przedstawiciele instytucji kultury: Anna Czajka(Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie), Magdalena Janiszewska (XIX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku), Joanna Nikulin-Stawińska (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich  w Gdańsku), Justyna Wołoszyk-Brzezińska (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku), Agnieszka Baaske (Gdańska Galeria Miejska), Aleksandra Filipek (Opera Bałtycka w Gdańsku), Aleksandra Fronc(Gdańska Galeria Miejska), Adam Gibki (Miejski Teatr Miniatura), Weronika Łucyk (Teatr Wybrzeże), Karolina Olszewska (Opera Bałtycka w Gdańsku), Agnieszka Piórkowska-Bogusławska (Europejskie Centrum Solidarności), Monika Tomczyk (Miejski Teatr Miniatura), Małgorzata Fijas (XIX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku), Marta Jankowska (Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku, biuro programu EDK). 

– Z wielką radością zapraszam do lektury naszej kolejnej broszury edukacyjnej – zbioru inspiracji stworzonych wspólnie przez gdańskie nauczycielki, w tym Ambasadorki naszego programu oraz edukatorki i edukatorów z gdańskich instytucji kultury – mówi Celina Zboromirska-Bieńczak, koordynatorka programu. – Mam nadzieje, że uda się nam zachęcić Was do spojrzenia na siebie, na osoby obok, na nasze miasto w zupełnie inny sposób, włączyć do działania i rozwoju.

To kolejne materiały edukacyjne opracowane przez biuro programu EDK. GDAŃSK (scenariusze zajęć oraz broszuraedukacyjna o wielokulturowoćci dostępne są w tej samej zakładce). Zadania są uniwersalne – można je realizować w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Odnoszą się do dziesięciu obszarów tematycznych: historii Gdańska, literatury, teatru, tańca, muzyki, filmu, architektury, sztuk wizualnych/plastycznych, fotografii

i animacji kultury. To zaproszenie do myślenia, analizowania, interpretacji i pracy w obszarze różnych tekstów kultury.

Zajęcia prowadzone w oparciu o materiały EDK. GDANSK są doskonałą okazja do głębszego poznawania miasta jego mieszkańców. 

Działania realizowane w ramach EDK. GDAŃSK:

  •   są otwarte na potrzeby i oczekiwania odbiorców,
  •   angażują uczestników,
  •   wspieraj ich refleksyjność i krytyczne myślenie,
  •   pozwalają rozwijać kompetencje kulturowe i kulturalne.

Włącz się!