Spacer historyczno-edukacyjny śladami fortyfikacji zlokalizowanych na terenie Aniołków
Muzeum Gdańska zaprasza na spacer historyczny.
Zachodnia część dzisiejszej dzielnicy Aniołki obejmuje dawne przedpole Gdańska, które stało się areną wielu walk podczas oblężeń miasta w latach 1734, 1807 oraz 1813.
Tereny te były wielokrotnie fortyfikowane, niszczone i przekształcane zarówno przez wojska atakujące jak i broniące miasta. Cygańska Góra i rejon dzisiejszej ulicy Focha pełniły funkcję obozów wojskowych sił oblegających oraz punktu wypadowego na umocnienia Góry Gradowej i okolic Bramy Oliwskiej.
Ciągnące się od dzisiejszego Suchanina garby wzgórz pozwalały na podejście pod same umocnienia miejskie. Budowano na nich baterie artyleryjskie, okopy, często ukazywane na historycznych planach i grafikach. Podczas pokoju prowadzono tutaj ćwiczenia artyleryjskie i przeglądy wojskowe. Teren dawnych pól bitewnych jest dziś w dużej mierze pokryty zabudowa mieszkalną, ale też cmentarzem, którego początki sięgają epoki napoleońskiej.
Podczas spaceru spróbujemy odnaleźć miejsca, o których pisano w dawnych kronikach i przedstawiano na mapach. Zaskoczeniem może być lista narodowości biorących udział w toczonych tutaj bitwach; ich losy nie raz przypominają scenariusz powieści awanturniczej.