Dorośli

Seniorzy do Muzeum!

25.05.2023
godz. 12:00

Założeniem programu „Seniorzy do Muzeum!” jest aktywizacja osób w wieku 60+ dzięki spotkaniom w Muzeum Gdańska i pokazaniu oraz opowiedzeniu o miejscach i wydarzeniach z historii miasta.

Tematyka spotkań jest bardzo zróżnicowana. Inspiracją może być nowa wystawa albo obiekt pozyskany do muzealnej kolekcji. Zmieniać się będzie też lokalizacja, gdyż chcielibyśmy, aby Uczestnicy poznali wszystkie oddziały Muzeum Gdańska.

Spotkania w ramach „Seniorzy do Muzeum!” odbywają się w ostatni czwartek miesiąca o godz. 12.00.

Udział i zapisy: Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Na każde zajęcia obowiązują jednak zapisy – liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o wysłanie informacji z chęcią udziału SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl

25 maja, godz. 12:00-13:30, Ratusz Głównego Miasta

Spotkanie majowe skupiać się będzie wokół nowej publikacji na temat przywilejów i historii herbu Gdańska

Kolejne spotkania:

29 czerwca (czwartek)

Oprowadzanie i zwiedzanie wystawy stałej

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej

Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny. Główną atrakcją jest kolekcja zegarów, z których najstarszy powstał w średniowieczu. W 2011 r. uruchomiono tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy. Zobaczyć także można mechanizm z najdłuższym na świecie wahadłem. Udając się na punkt widokowy na wieży, mija się carillon, czyli instrument złożony z dzwonów.

Kościół św. Katarzyny, w którego wieży znajduje się Muzeum Nauki Gdańskiej, jest najstarszym kościołem parafialnym w mieście. Z tym miejscem było związanych wielu wybitnych gdańszczan, szczególnie ludzi nauki. W świątyni znajduje się grób astronoma Jana Heweliusza.

Muzeum powstało w 1996 r. jako Muzeum Zegarów Wieżowych – jedyna taka instytucja w Polsce. Zgromadzono tu kolekcję zegarów od XIV do XXI wieku. Rarytasem jest oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych w Europie. Są tu też dwa rekordowe zegary: pierwszy na świecie zegar pulsarowy (odbierający impulsy gwiazd-pulsarów) i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie – 31,22 m.