Dorośli

Seniorzy do Muzeum!

27.04.2023
godz. 12:00

Założeniem programu „Seniorzy do Muzeum!” jest aktywizacja osób w wieku 60+ dzięki spotkaniom w Muzeum Gdańska i pokazaniu oraz opowiedzeniu o miejscach i wydarzeniach z historii miasta.

Tematyka spotkań jest bardzo zróżnicowana. Inspiracją może być nowa wystawa albo obiekt pozyskany do muzealnej kolekcji. Zmieniać się będzie też lokalizacja, gdyż chcielibyśmy, aby Uczestnicy poznali wszystkie oddziały Muzeum Gdańska.

27.04, godz. 12:00-13:30 Zwiedzanie wystawy czasowej „Bursztyn w twórczości Haralda Popkiewicza”

Gdzie: Muzeum Bursztynu

Oprowadzanie po wystawie prezentującej twórczość Haralda Popkiewicza (1944 Leszno – 2021 Mikoszewo), artysty wszechstronnego. Tworzył zarówno innowacyjną biżuterię z bursztynem bałtyckim w połączeniu z miedzią, alpaką oraz srebrem, jak i formy przestrzenne wydobywające naturalne piękno bursztynu. Wystawa ukazuje przekrój twórczości Haralda Popkiewicza, różnorodność prac – biżuteria, formy rzeźbiarskie, malarstwo oraz jego rozwój jako artysty.

Udział i zapisy:

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Na każde zajęcia obowiązują jednak zapisy – liczba miejsc jest ograniczona.

Prosimy o wysłanie informacji z chęcią udziału SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl

Kolejne spotkania:

30 marca (czwartek)

Kuchnia Wielkanocna – Spotkanie z autorkami książki „Smaki dawnego Gdańska”

Gdzie: Dom Uphagena

Publikacja „Smaki Gdańska odtworzone na podstawie XIX-wiecznej „Gdańskiej książki kucharskiej” opisały i zilustrowały Aleksandra Kucharska i Katarzyna Fiszer ku uciesze kolejnych pokoleń smakoszy” powstała w wyniku połączenia zamiłowania do jedzenia, historii i piękna. Z pasji obydwu autorek do odtwarzania potraw z dawnych przepisów jak i uwieczniania ich w kadrach nawiązujących do dawnych obrazów. Tak narodziła się koncepcja rekonstrukcji wybranych receptur i ich fotograficznego zapisu w formie martwych natur. A wszystko to z chęci przybliżenia dawnej kuchni w przystępnej i zrozumiałej dla współczesnego odbiorcy formie. Publikacja jest albumem kulinarnym, który zawiera ponad sto przepisów przetłumaczonych, przeliczonych i opracowanych tak by można je było wykonać we współczesnej kuchni.

Kolejne spotkania:

25 maja (czwartek)

Wielki Przywilej – Święto Miasta. Spotkanie wokół nowej publikacji na temat przywilejów i historii herbu Gdańska.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta

29 czerwca (czwartek)

Oprowadzanie i zwiedzanie wystawy stałej

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej

Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny. Główną atrakcją jest kolekcja zegarów, z których najstarszy powstał w średniowieczu. W 2011 r. uruchomiono tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy. Zobaczyć także można mechanizm z najdłuższym na świecie wahadłem. Udając się na punkt widokowy na wieży, mija się carillon, czyli instrument złożony z dzwonów.

Kościół św. Katarzyny, w którego wieży znajduje się Muzeum Nauki Gdańskiej, jest najstarszym kościołem parafialnym w mieście. Z tym miejscem było związanych wielu wybitnych gdańszczan, szczególnie ludzi nauki. W świątyni znajduje się grób astronoma Jana Heweliusza.

Muzeum powstało w 1996 r. jako Muzeum Zegarów Wieżowych – jedyna taka instytucja w Polsce. Zgromadzono tu kolekcję zegarów od XIV do XXI wieku. Rarytasem jest oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych w Europie. Są tu też dwa rekordowe zegary: pierwszy na świecie zegar pulsarowy (odbierający impulsy gwiazd-pulsarów) i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie – 31,22 m.